Festival Hviezdne noci prebudí Žilinu pestrým výberom súčasnej hudby od Afriky až po Londýn


Foto: Festival Hviezdne noci prebudí Žilinu pestrým výberom súčasnej hudby od Afriky až po Londýn

Hviezdne noci sa so svojim obľúbeným mestským festivalom presúvajú do hlavného mesta regiónu. V termíne 14. a 15. júna preto všetkých pozývajú do Žiliny na letné prebúdzanie sa v spoločnosti pestrého výberu súčasnej hudby. „Chceme aby sa na víkend žilinské podlahy a stropy naplnili tancom, hlukom a spoločnými zážitkami,“ uvádzajú organizátori podujatia z občianskeho združenia Filmový klub Bytča.

Festival už tradične podporuje koncerty výberom špecifických priestorov, ktoré dopĺňajú atmosféru. Tentokrát kulisy poskytne mesto s novými zákutiami a príležitosťami. Žilina zároveň pre návštevníkov ponúka lepšie gastronomické, ubytovacie i zážitkové zázemie a otvára nové priestorové možnosti pre živú hudbu.

Od vzdušných priestorov Novej Synagógy, cez útulné a priateľské prostredie Stanice-Záriečie až k sakrálnym priestorom Evanjelického kostola. Klubovú noc zase doplní atraktívny popup priestor Abfall. Návštevníci sa tak budú prechádzať z miesta na miesto a z každého si odnesú výnimočný zážitok spojenia hudby a atmosféry vybraného priestoru. Hviezdne noci sľubujú hĺbkový koncertný zážitok v premenlivej mizanscéne. 

Program nadchádzajúceho ročníka ponúka prehľad súčasnej hudby na trase Nigéria, Londýn, Žilina a ešte ďalej. Ťažiskovými sú nové priestorové možnosti a diverzita. Headlinerom programu bude tentokrát predstaviteľ súčasnej britskej jazzovej renesancie - Alabaster DePlume, ktorého silný kolektívny odkaz a kontemplatívna hudobná zložka stojí v centre toho, čo chcú Hviezdne noci skrz hudbu komunikovať.


Nočný program povedú opäť akvizície z východoafrického kolektívu Nyege Nyege na čele s raperkou Aunty Rayzor a producentom Chrismanom. Čerstvý klubový zvuk s odtieňmi žánrov gqom, taraxxo alebo kuduro doplní pražská DJka a kurátorka Elastix a producent Bols/Slob.


Dôležité miesto v dramaturgii festivalu má i predstavovanie súčasnej východoeurópskej produkcie. Svoj silný drone-folkový album príde predstaviť Petra Hermanova, festival poctí i ukrajinská speváčka a skladateľka Svitlana Nianio, ktorá zažíva novovzniknutý záujem o jej tvorbu. 


Československú scénu zastúpi atmoséfrická Nina Kohout, free-jazzová dychovka Mira Tóth - Funeral Marching Band, indie rock Karoliny Beranovej a intímny folk Ida the Young. Program však bude otvárať i cesty do nečakaných smerov. Jedným z nich je voľná improvizácia, ktorej predstaviteľmi bude trio Krupa, Szabó a Kordík

DJ lineup doplní so svojou selekciou FVLCRVM, v Synagóge zaznie osobitý folk Adely Mede i špecifický akustický piano koncert Vojtika. Klubovú noc na garážach povedú domáci Berlin Manson a v priestore Abfall so svojou farebným katalógom vystúpi i DJ GÄP.

Zvuk Afriky doplnia mladí československí producenti Kodiki a Fae Bestia so svojim eklektickým mixom elektroniky. Program na Stanici doplní žilinská kapela Eversame, singer-songwriter Dominik Prok i experimentátor Richard Hronský v kombinácií s kontrabasistom Krištofom Krupom.

Okrem hudby môžete mesto preskúmať cez optiku komentovaných prehliadok, ktoré vám priblížia architektúru a umelecké diela, okolo ktorých bežne chodíte. Sprievodný program povedie festivalová intervencia v novej žilinskej Tržnici s živou maľbou a dennou rave-kou. Diskusné fórum v kurátorstve Michaela Papcuna (Kapitál) načrtne témy hudobnej publicistiky a úloh lokálnych vydavateľstiev. Zažiť môžete aj videomapping

Otvorte leto vo svojom regióne festivalom s históriou, nabitým programom a zažite známe mesto novou optikou. Aktuálne je v predaji tretia predpredajová vlna so vstupenkami za 39 eur, pre študentov za 34 eur. Lístky si môžete kúpiť v sieti Tootoot. 

Svoju účasť môžete potvrdiť aj v udalosti na Facebooku. 


Prečítajte si viac:Zdroj: Inzercia/PR článok