Bývalého poslanca Hellebrandta trápi ďalšia choroba. Do žilinskej nemocnice prišiel v hodine dvanástej, tvrdí


Foto: Bývalého poslanca Hellebrandta trápi ďalšia choroba. Do žilinskej nemocnice prišiel v hodine dvanástej, tvrdí Foto: Facebook/Tomáš Hellebrandt

Bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Hellebrandt len nedávno priznal, že s pohlavnou chorobou zápasí už 15 rokov. Že je HIV pozitívny sa prevalilo po tom, čo túto skutočnosť nepovedal zdravotníkom pri vyšetrení a tým ich ohrozil. Hellebrandt sa následne vzdal mandátu poslanca Národnej rady.

Dnes však verejnosť šokoval opäť. Priznal, že ho trápi aj iná vážna choroba a prvýkrát sa jej symptómy prejavili koncom minulého leta, počas tlačovej konferencie. Progresívne Slovensko vtedy prezentovalo volebný program a na Hellebranta prišli po 15 minútach mdloby

„Bol som v strede zástupu, takže som sa nemohol diskrétne vzdialiť a sadnúť si. Veril som, že to vydržím. Skúšal som zhlboka dýchať, ale nepomáhalo. Postupne som stratil zrak, potom sluch a krátko na to aj vedomie,“ vraví s tým, že si myslel, že sú to len príznaky nedávno prekonanej virózy. Ale závrate boli čoraz intenzívnejšie a situácia sa zhoršila. 

„Cítil som to na bicykli, na turistike, neskôr som mal problém vyjsť po schodoch. A to som býval na šiestom poschodí bez výťahu. Vo fitku som začal dostávať kŕče pri cvičení. Najhoršie však bolo státie. Svoj desaťminútový decembrový prejav v parlamente k novele kompetenčného zákona som ledva dokončil. Pri varení som si musel dávať pravidelné prestávky na sadnutie,“ hovorí. Kolegovia mu počas tohto obdobia mali hovoriť, aký je opálený, hoci netrávil čas vonku.

Hellebrandt na sociálnom médiu priznal, že príznaky, ktoré ho trápili, sú výsledkom Addisonovej choroby. Ide o chronické ochorenie, ktoré vyvolá poškodenie nadobličiek. Telu potom chýbajú hormóny, ktoré nadobličky produkujú. Ide napríklad o kortizol, ktorý pomáha telu reagovať na stres a udržiava krvný tlak.


Ak je telo bez hormónov dlhodobo, Addisonova choroba môže byť smrteľná. Hellebrant mal situáciu o to zložitejšiu, keďže je HIV pozitívny a rovnako ako Addisonova choroba aj vírus HIV ovplyvňuje hladinu kortizolu. Preto sa veľakrát stane, že pacient, ktorý má obe ochorenia upadne do Addisonovej krízy. 

Bývalý poslanec priznal, že do nemocnice prišiel na poslednú chvíľu, počas vianočnej parlamentnej prestávky. „Do nemocnice v Žiline som sa dostavil v hodine dvanástej v stave takzvanej Addisonovej krízy s krvným tlakom 80/50, minerálnym rozvratom a o deväť kíl ľahší ako na jar,“ povedal. 

Žilinskí lekári vraj nevedeli ani po týždni zistiť, čo Hellebrandtovi je. Prevalencia je nízka a lekári s Addisonovou chorobou prichádzajú do styku málo. „Nemali šajnu, napriek tomu, že choroba bola v pokročilom štádiu a kričala na nich z čísiel mojich krvných výsledkov. Aspoň tak mi to vysvetlila endokrinologička v Bratislave, ktorá mi za pár minút stanovila diagnózu na základe výsledkov zo Žiliny,“ sťažuje sa Hellebrant.

Teraz, po pravidelných dávkach hormónov, tvrdí, že sa cíti ako znovuzrodený. S Addisonovou chorobou sa podľa neho dá žiť, ale dôležitá je prevencia. Medzinárodný deň Addisonovej choroby si pripomíname práve dnes, preto sa bývalý poslanec rozhodol robiť osvetu.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: