VIDEO: V Žiline vyrastie nové zelené námestie uprostred križovatky ôsmich ciest


Foto: VIDEO: V Žiline vyrastie nové zelené námestie uprostred križovatky ôsmich ciest
Galéria: 5 fotiek
Foto: coplanuje.zilina.sk a google.com

V Žiline pribudne nové zelené námestie, ktoré ozvláštni mestskú časť Závodie. Miestni obyvatelia sa túto správu dozvedeli pri príležitosti Dňa Zeme, kedy radnica predstavila vizualizáciu priestoru po plánovanej revitalizácii.

Priestor pre spoločenské aktivity občanov bude vybudovaný okolo starého kamenného kríža. Stretáva sa tu niekoľko ciest vedúcich ulicami Pod hradiskom, Potočná, Na štadión, Matúša Kavca, Juraja Závodského a Západná. Počas pracovných dní ide o pomerne frekventovaný úsek, súčasťou plánov je preto aj upokojenie dopravy.

Kríž stojaci uprostred ôsmich ciest nechali v roku 1906 postaviť Žilinčania žijúci v Amerike. „Hoci ide o významný pietny prvok, okolie v súčasnosti pôsobí nedôstojne a chýbajú tam lavičky. Žilinská samospráva chce preto tento priestor zrevitalizovať,“ približuje mesto Žilina na svojom webe.

Samospráva nechala vypracovať štúdiu, na ktorej spolupracoval Útvar hlavného architekta mesta Žilina so študentami architektúry. Na mieste aktuálne nie je jasne vymedzené, ktorý priestor má slúžiť motoristom a ktorý by mal byť bezpečne vyhradený pre peších obyvateľov.

„Dôležitými podkladmi pre návrh konceptu spomínaného priestoru boli preto najmä dopravné rozbory pozostávajúce z dopravného prieskumu a analýzy ďalších dát, ktoré pomohli objasniť správanie jednotlivých používateľov v danom území,“ vysvetľuje mesto.


Z analýzy vyplynulo, že ľudia najčastejšie peši prechádzajú medzi predajňou Coop Jednota a parčíkom, v ktorom stojí kaplnka aj workoutové ihrisko. Cieľom je preto najmä prepojenie tohto frekventovaného smeru. Pokiaľ sa mesto bude držať návrhu od architektov, k novému námestiu bude viesť vyvýšený priechod pre chodcov. Zvýši sa tým bezpečnosť všetkých nemotorových účastníkov cestnej premávky. Parkovanie pre obchodom ostane zachované.

Malý ostrovček okolo kríža sa po revitalizácii priestoru výrazne rozšíri a vytvorí tak centrálny priestor uprostred aktuálne komplikovanej križovatky. Asfalt nahradia kvetinové záhony a vegetácia, ktoré obklopia spevnenú plochu s posedením. Námestie tak dostane zelený nádych, ktorý mu doteraz chýbal.

„Tento verejný priestor má obrovský potenciál stať sa príjemným miestom so zeleňou na stretávanie občanov s kvalitou vyhovujúcim súčasným štandardom a s ohľadom na adaptáciu na zmenu klímy,“ dodal žilinský primátor Peter Fiabáne. 

Mesto pred pár týždňami uverejnilo návrh revitalizácie spolu s vizualizáciou Námestia pri kríži medzi svojimi plánovanými projektami. Hodnota investície ani plánovaný čas dokončenia však zatiaľ nie je známy.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: