Cez Žilinu bude prechádzať rekordne dlhý autovlak. Prevážať bude 80 historických vozidiel


Foto: Cez Žilinu bude prechádzať rekordne dlhý autovlak. Prevážať bude 80 historických vozidiel Foto: ZSSK

Už v nedeľu 26. mája bude Železničná spoločnosť Slovensko lámať rekordy. V súvislosti s pretekmi 500 km slovenských prevezie špeciálnym autovlakom z Bratislavy do Košíc účastníkov pretekov a ich historické autá. Pôjde o najdlhší autovlak v histórii dopravcu. Nakládku si môžete prísť pozrieť v sobotu 25. mája od 16:30 v Múzea dopravy v Bratislave

„Náš moderný autovlak zaistí ekologický a spoľahlivý transport 80 dobových automobilov a 170 účastníkov rely vrátane organizačného tímu. Prepravu zabezpečíme z Bratislavy do Košíc s maximálnou zodpovednosťou a profesionalitou,“ povedal Peter Helexa, generálny riaditeľ ZSSK.

Preteky  sa tento rok výnimočne prelínajú s najväčšou železničiarskou udalosťou roka – Rušňoparádou. Aj keď sa historické autá z rely a vlaky z Rušňoparády na jednom mieste fyzicky nestretnú, stanú sa súčasťou jedného úchvatného víkendu v Košiciach. V nedeľu od 15:00 môžete sledovať vykládku historických vozidiel na košickej autorampe.Tohtoročný ročník legendárnych pretekov bude výnimočnejší vďaka podpore medzinárodnej organizácie FIVA. Ide o svetovú organizáciu združujúcu majiteľov a nadšencov historických vozidiel. Slovensko tak dostane na jeden týždeň príležitosť ukázať pretekárom zo 17. krajín sveta nielen zaujímavé národné a technické pamiatky, ale aj prírodné krásy našej krajiny. Trasa rely bude viesť z Košíc do Bratislavy cez Tatry a Bojnice.

„Pridelenie usporiadania svetovej rely pre nás znamenala veľkú radosť, ale aj zodpovednosť pripraviť všetko podľa prísnych noriem medzinárodnej organizácie FIVA. Celá rely bude trvať 7 dní, je rozdelená do 6 etáp a ako účastníkom, tak aj návštevníkom garantujeme nezabudnuteľné zážitky,“ hovorí Šimon Hůlka, hlavný organizátor pretekov za Design Veteran Car Club.

Po prvý raz 500 km slovenských odštartovali 20. júna 1937 na okruhu Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava. Tento okruh absolvovali jazdci päťkrát, takže celková dĺžka trate sa vyšplhala na výsledných 500 km. Od roku 2021 boli preteky v pozmenenej forme obnovené novým organizátorom a namiesto piatich okruhov v objatí Malých Karpát zaviedli etapy pretekárov do najrôznejších kútov Slovenska.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: