Nový úsek Vážskej cyklotrasy spojí dva kraje. Popod hlavné ťahy vybudujú podjazdy


Foto: Nový úsek Vážskej cyklotrasy spojí dva kraje. Popod hlavné ťahy vybudujú podjazdy Foto: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj

Žilinský samosprávny kraj oznámil skvelú správu pre nadšencov cyklistiky. Už čoskoro prejdú na bicykli po bezpečnej trase z Bytče až do Považskej Bystrice. Župe bol totiž schválený nenávratný finančný príspevok 6,3 milióna eur z programu Interreg SK-CZ 2021-2027.

Vďaka týmto prostriedkom pribudne 9-kilometrový úsek Vážskej cyklotrasy, ktorý prepojí Žilinský kraj s Trenčianskym. Trasa povedie popri Hričovskom kanáli cez katastrálne územia obcí Mikšová, Hvozdnica, Predmier, Malá Bytča, Veľká Bytča, Hliník nad Váhom a Kotešová. Vzniknú tiež dva podjazdy popod frekventované cesty I/10 v Bytči a II/507 v Kotešovej.

„Smerom na Žilinu bude trasa z Bytče pokračovať asi 3 kilometre po existujúcich komunikáciách s napojením na už zrealizovaný úsek cyklotrasy v Kotešovej. Celková dĺžka vybudovanej a vyznačenej Vážskej cyklotrasy medzi hranicou krajov a Kotešovou tak bude približne 12 kilometrov,“ priblížila hovorkyňa žilinskej župy Eva Lacová.

Príspevok kraj získal na projekt „Na bicykli po spoločnom slovensko-českom pohraničí“, je preto prirodzené, že má aj cezhraničného partnera. Tým je česká obec Prostřední Bečva, ktorá vybuduje 2,2-kilometrovú cyklotrasu, 5,4 kilometra dlhý náučný chodník pre peších k vrchu Pustevny a nainštaluje tiež 7 kilometrov dopravného značenia.


„Prepojením s Vážskou cyklomagistrálou vznikne výnimočný 120 kilometrov dlhý horský Valašsko-Považsko-Kysucký cyklookruh. Trasa bude vedená po existujúcej sieti cykloturistických trás, na menej frekventovaných cestách III. triedy, miestnych komunikáciách a lesných cestách,“ píše Lacová.

Cyklisti budú prostredníctvom QR kódov navigovaní k 20 najzaujímavejším bodom regiónu - 10 na slovenskej a 10 na českej strane. Na Slovensku ide o tieto atrakcie:

  • Považský hrad,
  • Súľovské skaly,
  • podchod pod Vážskym kanálom v Bytči,
  • Sobášny palác v Bytči,
  • Popperovo mauzóleum – židovský cintorín v Hliníku nad Váhom,
  • jazerá Kotešová (VD Hričov, VD Mikšová),
  • Burianova veža,
  • Hrad Budatín,
  • rozhľadňa Štiavnik,
  • hrebeňovka Javorníkov.

„Pridanou hodnotou bude prepojenie cyklookruhu s existujúcimi vetvami trasy Cyrilometodskej cesty, ktorá spája územie 6 krajov v rámci slovensko-českého pohraničia turistickými a cykloturistickými trasami a získala medzinárodný štatút pútnickej trasy,“ dodáva Lacová.

Na celom okruhu navyše pribudnú cyklosmerovníky, pointy a motivačné obrázkové cyklotabuľky. Chýbať nebudú ani nabíjacie stanice pre elektrobicykle či merače premávky, ktoré majú monitorovať aj peších a korčuliarov. Na trase budú umiestnené aj kreslené mapy so zaujímavosťami.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: