Odsúdená Judita zo Žiliny prešla päť rokov od vraždy 16-ročného Tomáša detektorom lži


Foto: Odsúdená Judita zo Žiliny prešla päť rokov od vraždy 16-ročného Tomáša detektorom lži Foto: RTVS

Od vraždy 16-ročného Žilinčana Tomáša uplynie päť rokov. Presne 16. mája 2019 zavraždila svojho kamaráta gymnazistka Judita spôsobom, na aký nezabudne ani obhliadajúci lekár. „Ten chlapec mal na sebe biele tričko, ktoré bolo tak prekrvácané, že z bielej farby tam nezostalo nič. To mi zostane natrvalo v pamäti,“ povedal pre RTVS zasahujúci lekár Ján Remšík. Podľa rozsudku Tomášovi zasadila 49 rán nožom.

Senát Okresného súdu v Žiline vymeral, dnes už 21-ročnej, Judite ešte v novembri 2020 trest v hornej hranici a to 12 ro­kov a 4 mesiace vo väznici pre mladistvých. „V uznesení sa píše, že odvolací súd nazerá na výpoveď obžalovanej ako na jednoduché detské klamstvo, ktorému uverilo nielen dieťa, ale aj jej rodičia.“ Študentka si odpykáva svoj trest v Sučanoch, kde si aktuálne dorába Gymnázium individuálnym štúdiom.

Rozsudok zo Žiliny potvrdil o pár mesiacov neskôr aj krajský súd, po ktorom sa Judita odvolala, no opäť neuspela. Do prípadu však vošli nové skutočnosti, a to že Judita sa mala podrobiť aj detektoru lži, ktorý priniesol nečakaný výsledok. Prístroj potvrdil slová odsúdenej, no odborníci aj tak dvíhajú varovný prst. 


„Sú známe prípady, keď súd uznal takýto dôkaz. Dôkazy hodnotí jednotlivo a následne vo vzájomnej súvislosti. V tomto prípade sa mi ťažko vyjadruje k tomu, ako dovolací súd vyhodnotil vyšetrenie polygrafom,“ povedal advokát Tomášovej rodiny Ján Halagan pre RTVS. Podľa nezávislého forenzného psychiatra Svetozára Drobu sa aj detektor lži dá oklamať, nakoľko silná osobnosť je schopná svojou výbavou zvládnuť aj takúto rizikovú situáciu. Najvyšší súd začiatkom marca dovolanie odmietol. Zdôvodnenie v tomto čase ešte nie je známe.

Napadnutá v nemocnici v Trenčíne?

Judita aktuálne akékoľvek vyjadrenia odmieta a na súde argumentovala aj tým, že vo väzbe sa u nej neprejavil žiaden náznak agresivity. Naopak, ona mala byť údajne napadnutá vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. „Vychádzam z toho, že aj na súde boli takéto tendencie, že či som ju ohmatával. Miestnosť je monitorovaná kamerovým systémom. Stačí si pustiť záznam a všetko, čo sa vtedy medzi Juditou Konečnou a mnou dialo, tam je,“ povedal pre RTVS znalec Jozef Krajčovič, podľa ktorého hovorila pravdepodobne o ňom.

Záhada, ktorú sa doteraz nepodarilo rozuzliť, je motív vraždy. Podľa právnikov však nemusí byť podstatný, nakoľko stále ide o vraždu, či už s motívom alebo bez. Podľa našich zákonov môže Judita požiadať o prepustenie po deviatich rokoch vrátane väzby, čiže ako 25-ročná by sa mohla dostať na slobodu.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: