FOTO: Na divokej vode pod Dubňom bojovalo o cenné umiestnenia takmer 150 pretekárov


FOTO: Na divokej vode pod Dubňom bojovalo o cenné umiestnenia takmer 150 pretekárov
Galéria: 3 fotky
Foto: Archív ŽKV

V roku 1931 sa partia turistov a skautov rozhodla, že založí vodácky oddiel s názvom Klub československých turistov. V tom momente uzrel v Žiline svetlo sveta vodný slalom, ktorý má v krajskom meste na severe Slovenska svoje miesto aj po viac ako 90 rokov.

Uplynulý víkend, 10. až 12. mája 2024, sa v areáli vodných športov pod Dubňom konali preteky vo vodnom slalome, a to 7. a 8. Slovenský pohár (SLP) v slalome, Majstrovstvá Slovenskej republiky dospelých a dorastu v zjazde a najmä jubilejné 70. Žilinské slalomy.

Preteky už absolvovali tisícky športovcov, tentokrát sa číslo zvýšilo o takmer 150 ďalších pretekárov, ktorí bojovali na divokej vode o cenné umiestnenia. Víťazom odovzdali ceny žilinský primátor Peter Fiabáne a predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Martin Stanovský st.

V priebehu rokov sa o fungovanie vodného slalomu v Žiline pričinilo veľa ľudí, či už činovníci, pretekári, rozhodcovia a mnohí iní. Boli a sú medzi nimi osobnosti, ktoré výrazne ovplyvnili rozvoj tohto športu, preto si ich pri príležitosti významného výročia rozhodli vodáci zo žilinského klubu uctiť.

Ocenenými boli Gabriela Klačková, Oldřich Kovář st., Alexander Simon, Milo Hlavnička, Juraj Staško, Peter Klačko, Anton Mitašík, Miroslav Hrivík, Peter Mráz, Pavol Mráz, Jozef Martikán, Ján Kvašňovský, Jaroslav Muchy, Juraj Židek, Jozef Stanovský, Miroslav Ondrušek a in memoriam Jozef Šoška, Róbert Pilek a Miroslav Stanovský.

„Každá organizácia pretekov sa nezaobíde bez činovníkov, pretekárov a rozhodcov. No pre Žilinský klub vodákov je dôležitá ešte jedna zložka organizačného tímu – rodičia. Dobrovoľne pracujú, zháňajú, vozia, montujú, vymýšľajú, len aby sa účastníci pretekov cítili pohodlne a vítane. Za to im patrí uznanie a obrovská vďaka,“ dopĺňa na záver Renáta Daníková z výkonného výboru Slovenskej kanoistiky.

Výsledky SLP v slalome:

C1W – zjazd dospelých:


 1. KOPÚNOVÁ Katarína SVK DUŽA 
 2. ŠOŠKOVÁ Petra SVK DUŽA 
 3. SCHOLCZOVÁ Viktória SVK UKBA 

C1M – zjazd:

 1. IVANECKÝ Jaromír SVK DULM 
 2. ŠTAFFEN Dávid SVK SOKŽA 
 3. DANÍK Ladislav SVK ŽKVŽA 

K1M – zjazd:

 1. PORUBSKÝ Allan 
 2. ŠUGAR Oliver SVK UKBA 
 3. HODOŇ Samuel SVK ŽKVŽA 

K1W – zjazd:

 1. KOPÚNOVÁ Katarína SVK DUŽA 
 2. ĎURATNÁ Stanislava SVK ŽKVŽA 
 3. ŠOŠKOVÁ Petra SVK DUŽA 

Výsledky 70. Žilinských slalomov:

C1W:

 1. ĎURATNÁ Stanislava SVK ŽKVŽA
 2. GLEJTEKOVÁ Simona SVK DULM
 3. VAJSOVÁ Alexandra SVK KTKLM

C1M:

 1. ŠTAFFEN Dávid SVK SOKŽA
 2. JANOVČÍK Adam SVK DULM
 3. MACÚŠ Ľudovít SVK DULM

K1M:

 1. STANKO Filip SVK DULM
 2. SKUBÍK Dávid SVK KTKLM
 3. LUPTÁK Sebastián SVK ŽKVŽA

K1W:

 1. ĎURATNÁ Stanislava SVK ŽKVŽA
 2. ZÁHORSKÁ Zara SVK KTKLM
 3. ABRAHÁMOVÁ Karolína SVK DULM

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: