VIDEO: Trosky v Martine prehľadávajú záchranárske psy z celého sveta


Foto: VIDEO: Trosky v Martine prehľadávajú záchranárske psy z celého sveta Foto: FB/2nd FCI World championship of rescue dogs - individuals a chatgpt.com (AI)

Slovensko po prvýkrát v histórii hostí majstrovstvá sveta záchranárskych psov FCI IPO-R. Kynológovia so svojimi štvornohými parťákmi z rôznych krajín sveta zavítali aj do Martina, kde vznikol jedinečný priestor pre súťaž a neskôr aj výcvik psov.

Majstrovstvá sa konajú počas predĺženého víkendu od 12. do 16. júna na troch miestach - v martinskej mestskej časti Priekopa, v Kláštore pod Znievom a v Badíne. Do Žilinského kraja dorazia reprezentačné tímy z Rakúska, Nemecka, Talianska, Slovinska, Belgicka, Holandska, Švajčiarska, ale aj z Nového Zélandu, Argentíny, Austrálie, Južnej Afriky, Indie, Brazílie a mnohých ďalších častí sveta. 

Záchranárske psy budú pod vedením svojich pánov súťažiť vo viacerých kategóriách. V Banskobystrickom kraji ukážu svoju zdatnosť v stopovaní, v Martine budú prehľadávať ruiny, v Kláštore pod Znievom zas les a predvedú celkovú poslušnosť.

V areáli SIM v Priekope preto pod rukami organizátorov spolu s členmi Dobrovoľného hasičského zboru Martin-Priekopa za dva mesiace plné driny vznikli prepracované umelé trosky, v ktorých majú psy hľadať uviaznuté osoby. Ruiny ešte nikdy nevidel žiadny z účastníkov majstrovstiev, preto všetkým ponúknu rovnakú šancu zvíťaziť.„Sme radi, že sme spoločnými silami dokázali stvoriť takúto nádheru a vytvoriť cvičiaci priestor pre záchranné zložky,“ napísali dobrovoľní hasiči z Priekopy. Ruiny sa budú využívať aj po skončení majstrovstiev na tréning záchranárskych psov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: