Cestu na Kysuce si už neskrátite. Vodiči porušujú zákaz prejazdu, občania hrozia blokádou dopravy


Foto: Cestu na Kysuce si už neskrátite. Vodiči porušujú zákaz prejazdu, občania hrozia blokádou dopravy Foto: Facebook/Nová Oškerda

Na vyťaženej ceste prvej triedy I/11, ktorá vedie zo Žiliny cez Kysuce až k hraniciam s Českou republikou, sa takmer každodenne tvoria rozsiahle kolóny. Pokiaľ dôjde k dopravnej nehode alebo na vozovke prebiehajú opravné práce, v obojsmernej zápche si postojíte desiatky minút až hodiny.

Mnohí vodiči osobnej aj nákladnej dopravy si zvyknú skracovať cestu cez okolité obce, domácim sa to však nepáči. Dôvodom nie je len nadmerne hustá premávka medzi rodinnými domami a rušenie pokojného života, ale najmä ohrozenie bezpečnosti obyvateľov vrátane detí.

Jednou z obchádzkových trás, ktorú motoristi často využívali, bola aj komunikácia v miestnej časti Kysuckého Nového Mesta Oškerda. Náhliaci sa vodiči navyše nedodržiavali predpísanú maximálnu rýchlosť v obci. Občania sa preto dlhodobo obávali o svoje životy a zdravie, čo vyústilo v pravidelné sťažnosti adresované samospráve.

„V minulosti tam príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky kontrolovali rýchlosť a potvrdili, že ju prechádzajúce vozidlá výrazne prekračujú. Nainštalovali sme merač rýchlosti, ktorý však nenaplnil očakávania a autá naďalej prekračovali povolenú rýchlosť,“ priblížil primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Mesto uvažovalo nad viacerými riešeniami tohto problému, medzi ktorými bola aj inštalácia spomaľovacieho prahu (retardéra) či zjednosmernenie premávky. Dopravný inžinier však takéto kroky v lokalite nepovolil.

Riešenie sa našlo, bude však dostatočné?

V pondelok 13. mája bolo pred odbočkami do Oškerdy osadené zvislé dopravné značenie, ktoré zakazuje tranzit cez mestskú časť. Vozidlá, ktorých vodiči nemajú v lokalite cieľ svojej cesty, tak podľa dopravných predpisov nesmú cez Oškerdu prechádzať.


Celý proces od prípravy projektu cez rokovania so Slovenskou správou ciest a dopravným analytikom až po jeho schválenie a finálnu inštaláciu dopravných značiek trval viac než rok. Mesto do projektu vrátane značenia investovalo menej než 3-tisíc eur.


Riešenie, ktoré malo zvýšiť bezpečnosť všetkých obyvateľov mestskej časti, však nemusí byť dostatočné. Niektorých motoristov nezastaví pred odbočením do Oškerdy ani dopravné značenie, ktoré prejazd nepovoľuje.

Dodržiavanie zákazu má byť podľa primátora monitorované políciou, ktorá tu bude vykonávať náhodné kontroly. V dohľade nad týmto úsekom má policajtom pomáhať aj bezpilotné lietadlo so záznamovým zariadením (dron).

To, či nezodpovedných vodičov odradia pokuty, ostáva otázkou. Poslanec za miestnu časť Oškerda Milan Gazdík pre portál mykysuce.sme.sk priblížil ďalšie možné kroky. Občania sú podľa jeho slov pripravení v nutnom prípade zorganizovať protesty a zablokovať cestu na priechodoch pre chodcov, čím by úplne ochromili dopravu.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: