Oblohu opäť rozžiari meteorický roj Lyrdy. Kedy ich uvidíte?


Foto: Oblohu opäť rozžiari meteorický roj Lyrdy. Kedy ich uvidíte? Foto: Fiske Planetarium

Vzácny nebeský úkaz, ktorý sme mohli pozorovať naposledy v januári, opäť rozžiari oblohu. Meteorický roj Lýrd sa objaví tieto dni. Pozorovať ho môžeme do 25. apríla, pričom jeho maximum nastane v pondelok 22. apríla. Informovala o tom Slovenská akadémia vied (SAV) na svojej webovej stránke.

„Dráha roja prechádza blízko Saturna vo vzdialenosti 0,16 astronomickej jednotky a gravitačné poruchy menia dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou – v niektorých rokoch je preto pozorovaná veľmi nízka frekvencia,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Ako ďalej informoval, podmienky na pozorovanie v roku 2024 sú lepšie na začiatku aktivity. Neskôr ho podľa neho bude rušiť svit Mesiaca, ktorý bude v stredu 24. apríla v splne. „Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci,“ uviedol Svoreň.

Meteorický roj Lyríd súvisí s periodickou kométou P/Thatcher s obežnou dobou 415 rokov. Úkaz trvá približne týždeň, pretože šírka prúdu je malá. Jeho centrálne vlákno má len 200 000 kilometrov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred našim letopočtom


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu