Skrachovaný hotel pod Oravským hradom a kultúrna pamiatka nájde úplne nové využitie. Kto ho kúpil?


Foto: Skrachovaný hotel pod Oravským hradom a kultúrna pamiatka nájde úplne nové využitie. Kto ho kúpil? Foto: google.com

V centre Oravského podzámku stojí historická budova z 18. storočia. Ide o bývalý hotel s výhľadom priamo na monument regiónu - Oravský hrad. Stavba, ktorá posledné roky chátrala, niesla názov Hotel Oravan a predtým Hotel Odboj. V roku 1963 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, dnes by to na prvý pohľad odhadol len málokto.

Ako informoval portál myorava.sme.sk, budova by mala čoskoro opäť nadobudnúť reprezentatívny vzhľad. Hostí zo Slovenska ani zahraničia však tak skoro neubytuje. Nový majiteľ má s ňou úplne iné plány.

Hotel za 460-tisíc eur odkúpilo Oravské múzeum. Od Žilinskej župy pritom získalo 300-tisíc, zvyšnú sumu zaplatilo z vlastných zdrojov. Cena podľa riaditeľky Márie Jagnešákovej nebola príliš vysoká, najmä vzhľadom na to, že múzeum hľadalo nové priestory na kúpu. Okrem hotela získalo aj parkovaciu plochu, ktorú spoplatnilo.

Múzeu chýbali priestory pre uskladnenie cenných predmetov. Budova bývalého hotela má dostatočne veľké podkrovie, v ktorom môžu vzniknúť depozitáre pre zbierkové predmety. Na nižších podlažiach pribudne expozícia o živote ľudí v podhradí, kongresová a výstavná miestnosť, ako aj dielňa pre konzervátorov a reštaurátorov. Návštevníci ich budú môcť vďaka tomu pozorovať priamo pri práci.

Rekonštrukcia budovy má stáť približne 3,7 milióna eur, múzeum plánuje žiadať o peniaze z eurofondov a iných zdrojov mimo vlastného rozpočtu. Pokiaľ sa plány vydaria, strecha bývalého hotela sa zazelená a pred ním pribudne aj oddychová terasa s parkom.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu