FOTO: V žilinskom vodnom diele pláva takmer 200 hniezd zo smrekovej čečiny. Na čo slúžia?


FOTO: V žilinskom vodnom diele pláva takmer 200 hniezd zo smrekovej čečiny. Na čo slúžia?
Galéria: 9 fotiek
Foto: rybarska-straz.sk

Na jar príroda ožíva aj na Vodnom diele Žilina. Rybárski hospodári preto s postupným nárastom teploty vody ďalej pracujú na podpore prirodzeného neresu. Teraz vďaka ich úsiliu pribudli vo vodnej nádrži desiatky hniezd, ktoré majú za úlohu imitovať prirodzené prostredie vhodné na rozmnožovanie rýb. 

Momentálne sa v rôznych častiach nádrže nachádza približne 190 hniezd zo smrekovej čečiny, z ktorých 180 kusov vytvorili rybárski hospodári a ďalších 10 vzniklo v rukách dobrovoľníkov. Umiestnené sú približne do 30 metrov od brehu, kde ich vďaka označeniu farebnými bójami neprehliadne žiadne oko.

„Tieto úseky sú vyznačené plávajúcimi výstražnými kužeľmi, ktoré sú ukotvené tak, aby návštevníci praktizujúci vodné športy mohli pokojne obchádzať tieto hniezda v dostatočnej vzdialenosti, bez rušenia prebiehajúceho neresu rýb,“ uvádza Rybárska stráž na svojom oficiálnom webe, kde zároveň prosí všetkých zvedavcov, aby s hniezdami nemanipulovali.

Aktuálne prebieha neres ostrieža zelenkavého a zubáča veľkoústeho, no o čosi neskôr pribudnú aj ďalšie druhy rýb – napr. plotica červenooká, pleskáč vysoký či sumec veľký. Preto hospodári s výrobou hniezd ešte nekončia. Aj ďalšie prírastky následne ukotvia ku dnu nádrže a po splnení svojho účelu budú opäť vytiahnuté z vody von.

„Ani jedno hniezdo nebolo vytvorené zbytočne, nakoľko hniezda neslúžia len pre neres rýb, no aj ako úkryt pre vyliahnutý plôdik a celkovo ako dočasné útočisko rôznym iným druhom rýb a živočíchom,“ spresňuje hospodár Richard Baran ml. s prísľubom, že onedlho prezradia viac aj o výsledkoch tohtoročného neresu.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu