Koľko kamier neustále sleduje žilinské ulice? Pomáhajú odhaliť páchateľov a nájsť zranené osoby


Foto: Koľko kamier neustále sleduje žilinské ulice? Pomáhajú odhaliť páchateľov a nájsť zranené osoby

Dianie v centre a uliciach Žiliny nepretržite sledujú desiatky kamier. Ich úlohou nie je narúšať nikoho súkromie, ale zaistiť verejný poriadok. Vedomosť, že môžu byť videní, zároveň odrádza potenciálnych páchateľov pouličnej trestnej činnosti.

Mestský kamerový systém spravuje žilinská mestská polícia. Pozostáva zo 43 statických IP kamier so širokým dynamickým rozsahom (WDR) a 63 IP kamier, ktoré sa dokážu otáčať o 360 stupňov. Súčasťou systému je tiež záznamové zariadenie a deväť televízorov.

„Obsluhu mestského kamerového systému prevádzkuje operačné stredisko mestskej polície s nepretržitou prevádzkou. Výstupy z kamerového systému, či už ide o fotografie alebo prezeranie záznamov, sú poskytované na základe písomnej žiadosti príslušným orgánom činným v trestnom konaní,“ približuje mestská polícia v správe o svojej činnosti.


Kamery slúžia okrem monitorovania verejných priestranstiev aj na koordináciu postupu bezpečnostných zložiek, zdravotníkov či hasičov v reálnom čase. Keďže sa záznam z nich ukladá, je možné ho spätne využiť na identifikáciu a hľadanie páchateľov či vyhodnotenie trestnej činnosti.

„V roku 2023 sa príslušníci mestskej polície na základe činnosti operátora kamerového systému aktívne podieľali na zadržaní páchateľov najmä majetkovej a násilnej trestnej činnosti. Jednalo sa nielen o identifikácie podozrivých na základe osobnej a miestnej znalosti, ale aj zadržania na mieste činu,“ uviedla mestská polícia.

Vďaka kamerám navyše operačný dôstojník vidí, pokiaľ má niekto v meste zdravotné ťažkosti alebo bol zranený. Mestskí policajti minulý rok pomohli viac než 500 osobám, ktoré ležali na zemi alebo potrebovali záchranku.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: