Stometrové koľajisko aj najnovšie modely vozňov: Nahliadnite v Žiline do moderného dopravného laboratória


Foto: Stometrové koľajisko aj najnovšie modely vozňov: Nahliadnite v Žiline do moderného dopravného laboratória Foto: Žilinská univerzita v Žiline

Dopravné laboratórium na Žilinskej univerzite v Žiline oslavuje 30. výročie. V priebehu rokov postupne menilo svoju podobu, v uplynulom období však prešlo úplnou modernizáciou. Dnes je tak jedným z technicky najvyspelejších dopravných laboratórií, o čom sa už počas najbližšieho víkendu môžete presvedčiť aj vy.

Pri príležitosti dôležitého míľnika katedra železničnej dopravy pripravila pre svojich partnerov, absolventov a širokú verejnosť udalosť, ktorá ponúkne neopakovateľnú príležitosť nahliadnuť do inovatívneho sveta dopravy.

Laboratórium slávnostne otvoria 4. apríla zástupcovia rezortov dopravy a školstva a generálni riaditelia dopravných spoločností. V piatok privíta absolventov katedry a v sobotu 6. apríla od 9. do 16. hodiny bude mať možnosť obdivovať revolučné technológie železničnej dopravy široká verejnosť.

„Hlavnou atrakciou bude 100 metrov dlhé modelové koľajisko, ktoré je jedinečné v celej Európe a ktorého moderné zariadenia budú v pohybe aj v priebehu podujatia,“ pozýva na podujatie Adriana Valentovičová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.Unikátna výstava obrazov, všetky typy hodín, učebne s dizajnovým graffiti aj najnovšie 3D modely vozňov. Ani toto nebude chýbať na podujatí, z ktorého si každý návštevník odnesie špeciálny suvenír.

V laboratóriu sú nainštalované aktuálne verzie plánovania a prevádzky železničnej dopravy. Zároveň je dostatočne vybavené na to, aby v ňom bolo možné simulovať bežné prevádzkové situácie, ktoré zahŕňajú aj poruchové stavy či nehody. Zmodernizované priestory tak budú neoceniteľné nielen pre študentov, ale aj pre budúcich zamestnancov manažérov infraštruktúry a výskumné úlohy.

„Sme nadšení, že môžeme ponúknuť tieto pokročilé možnosti a veríme, že to prinesie nové poznatky a zlepšenia nielen pre našich študentov, ale aj pre dopravný sektor ako celok,“ doplnila na záver doc. Ing. Bibiána Buková, PhD. z Katedry železničnej dopravy.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu