Lámal stromy a poškodzoval strechy: Hasiči zo Žilinského kraja bojovali s vetrom celý Veľkonočný pondelok


Foto: Lámal stromy a poškodzoval strechy: Hasiči zo Žilinského kraja bojovali s vetrom celý Veľkonočný pondelok Foto: Ilustračné: Facebook/Údržba mesta KNM

Slovensko na tohtoročný Veľkonočný pondelok (1. apríl 2024) zasiahlo okrem saharského prachu aj prudký vietor. Silný živel zamestnával príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žilinskom kraji počas celého dňa. V súvislosti s nepriaznivým počasím vyrážali do terénu až 41-krát.

Za pomoci členov dobrovoľných hasičských zborov odstraňovali z ciest polámané stromy, ktoré však neraz zasiahli aj budovy. Rovnako bola ich pomoc potrebná pri upevňovaní odtrhnutých striech, strešných krytín či dokonca odkvapovej rúry.

„Celkom zasahovalo 54 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 57 členov Dobrovoľného hasičského zboru obcí a bolo nasadených 31 kusov hasičskej techniky,“ spresnila hovorkyňa KR HaZZ v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová.


Najviac zásahov profesionálnych hasičov v súvislosti so silným vetrom, a to celkovo deväť, absolvovali príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline. Tí vyrážali ľuďom na pomoc z hasičských staníc v Žiline, Bytči, Terchovej a Rajci.

Osem zásahov si náročná situácia vyžiadala aj na Orave a štyri v Turci. Živel bol najpokojnejší na Kysuciach a Liptove, kde hasiči vyrážali do terénu v zhodnom počte, a to 3-krát.

Členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce Habovka zasahovali 2-krát a členovia Dobrovoľného hasičského zboru obcí Brezovica, Suchá Hora, Lietava, Partizánska Ľupča, Nová Bystrica, Breza, Poluvsie, Vitanová, Žilina-Bytčica, Žilina-Trnové, Turčianske Jaseno a Blatnica zasahovali po 1-krát,“ doplnila na záver hovorkyňa Pohanková Zahatlanová.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu