Na Liptove zaútočil na manželov medveď. Muža zranil pri úteku cez drevený plot


Foto: Na Liptove zaútočil na manželov medveď. Muža zranil pri úteku cez drevený plot Foto: Ilustračné foto

Na Liptove došlo včera v podvečerných hodinách k ďalšiemu útoku medveďa na ľudí. Na svojom webe o tom informovala Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.

V nedeľu 31. marca okolo 17:00 hod. sa manželia prechádzali so psom po turistickej trase nad obcou Pribylina, ktorá viedla ku kolibe na Suchom Hrádku. Zastavili na oddychovom mieste pri studničke, keď zrazu zbadali približujúceho sa medveďa. Začali utekať, pričom preskočili cez drevený plot, zviera však stihlo poraniť muža na nohe.

„Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR bol privolaný na miesto a v spolupráci s Políciou Slovenskej republiky vykonali obhliadku lokality.  Manželský pár stredného veku až do ich príchodu čakal v neďalekej kolibe, kde sa pred útočiacim medveďom schoval. Nakoľko išlo o menšie poranenie, muž bol po ambulantnom ošetrení prepustený do domácej liečby,“ priblížila Štátna ochrana prírody SR.

Obec Pribylina aj zásahový tím vyzývajú obyvateľov aj návštevníkov, aby boli pri pohybe v horách opatrní. Stretnutia, napadnutia a škody spôsobené medveďmi sú podľa štátnej ochrany prírody dôsledkom dlhodobo neriešeného problému.

„Aj počas uplynulých sviatočných dní riešil Zásahový tím ŠOP SR niekoľko výskytov medveďa v intraviláne, konfliktných situácií a škôd na hospodárskych zvieratách. Počet synantropných medveďov na Slovensku stúpa a úlohou ŠOP SR je zabezpečiť obyvateľom žijúcim v podhorských oblastiach bezpečnosť a ochranu života a majetku. Aj z tohto dôvodu aktuálne intenzívne rokujeme s užívateľmi poľovných revírov vo vybraných oblastiach Slovenska o spoločnom postupe, ktorým spoľahlivo identifikujeme problémové medvede a v súčinnosti s poľovníkmi zabezpečíme ich prípadnú elimináciu,“ dodala štátna ochrana prírody.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu