Peniaze schovali aj pod kameň v Žiline. Na Slovensku sa uchytil instagramový trend Cash Catch


Foto: Peniaze schovali aj pod kameň v Žiline. Na Slovensku sa uchytil instagramový trend Cash Catch Foto: Instagram/cash_catch_sk

Instagramový trend, ktorého popularita v zahraničí stále narastá, dorazil aj na Slovensko. Takzvaný „cash catch“ (možno voľne preložiť ako peňažný úlovok) prináša nový spôsob zábavy v podobe hľadania peňazí ukrytých vo verejnom priestranstve. V našej krajine túto aktivitu rozbehla dvojica stojaca za profilom cash_catch_sk, ktorý má len po dvoch mesiacoch existencie takmer 35-tisíc sledovateľov.

Do prvej schovávačky sa ľudia zapájali v Trnave, no neskôr si mohli peňažné poklady uloviť aj v ďalších veľkých mestách. Výnimkou nie je ani Žilina, kde sa „keškeč“ zastavil v závere marca. Na pozorného sledovateľa profilu čakalo dvadsať eur priamo pod kameňom na Hlinkovom námestí. Tak ako v ostatných prípadoch, ani tu sa bankovka dlho nezdržala a do pár minút našla svojho nového majiteľa.

Ako to vlastne celé prebieha?

Na profile pribudne video zachytávajúce skrýšu a jej okolie ako pomôcku, vďaka čomu sledovatelia dokážu v krátkej chvíli identifikovať konkrétne miesto. Škáry v obklade, medzera v lavičke či smetnom koši – tu všade môžete bankovku nájsť, stačí len konať pohotovo. Zo známych miest totiž peniaze miznú bleskovo rýchlo.


Kým sledovateľom stačí počkať na tú správnu chvíľu, pre zakladateľov profilu je táto aktivita úzko spojená s potulkami po našej krajinePeniaze na jednotlivé miesta schovávame my osobne. Keďže sme zo západného Slovenska, prevažne chodíme do miest v našom okolí, no snažíme sa chodiť aj do iných slovenských miest, ako nám to umožňuje náš voľný čas,“ spresňujú.

Bankovka z ich rúk je pritom nezameniteľná. Vždy je zabalená v priehľadnom vrecúšku spolu s odkazom na profil. Aj takýmto spôsobom zväčšujú svoje publikum, čoho následkom je aj navyšovanie sumy v hre. Dosiaľ rozdali 5-, 10-, či 20-eurové poklady, no dokonca aj 50-eurovky. Tie si sledovatelia môžu uloviť po rozlúsknutí slovnej hry.

„Aj keď inšpirácia prišla zo zahraničia, snažíme sa do svojho konceptu pridávať niečo nové a originálne, ako sú napríklad rôzne hádanky,“ vysvetľujú. Budúcnosť vidia aj v nadviazaní spoluprác, vďaka čomu by sa sumy opäť mohli navýšiť a rovnako by sa otvorili ďalšie možnosti pre zábavu.


Podozrenia vs. dobrý úmysel

Zatiaľ čo niektorí v komentároch pod videami navrhujú ďalšie lokality na schovávačku peňazí, iní túto zábavu kritizujú. Novodobé žobranie tieto komentáre,“ poznamenáva jedna z diskutujúcich. Iní zase prichádzajú s podozreniami: „Po natáčaní tie peniaze zoberie, jasná vec“. Pochybnosti však vyvracajú početné spätné reakcie od nálezcov, ktorí svoje úlovky zdieľajú v príbehoch.


Aj napriek vyjadreniam odporcov zostáva nevyvrátiteľnou skutočnosťou fakt, že ide o aktivitu, ktorá ľudí dokáže vytiahnuť do ulíc a motivovať k pohybu. Niekto môže rovnako hodnotiť sumy v hre ako zanedbateľné, ak však nálezca takýto poklad odhalí počas bežnej prechádzky či na ceste do školy, nepochybne ho to poteší. Na celý projekt s optimizmom nahliadajú aj zakladatelia profilu.

„Najväčším pozitívom je, že môžeme týmto spôsobom robiť ľuďom radosť, čo vždy poteší aj nás. Rovnako objavujeme rôzne zaujímavé miesta na Slovensku, na ktoré by sme sa možno inak nedostali a tiež ich prostredníctvom nášho profilu ukazujeme našim sledovateľom,“ podelili sa o svoje pocity. Jediné negatívum vidia vo finančnej a časovej náročnosti, ktorá sa spája s cestovaním do vzdialenejších miest.

Môžem si tieto peniaze vôbec zobrať?

Pri zábave, akou je keškeč, viacerým poctivcom napadne otázka, ako na túto aktivitu nazerá zákon. V praxi totiž platí, že nálezca stratenej veci je povinný vydať ju vlastníkovi. Ak ten nie je známy, nájdenú vec treba odovzdať príslušnému štátnemu orgánu, ktorým je najčastejšie polícia.

V prípade, že vás pri nájdení finančných prostriedkov zachytila bezpečnostná kamera a vy sa rozhodnete konať v rozpore so zákonom, vystavujete sa riziku trestnoprávnej zodpovednosti. Ľahko tak môžete naplniť skutkovú podstatu trestného činu zatajenia veci.

Toto však platí v bežnom prípade nájdenia stratených vecí. Keškeš je podľa definície výnimkou tohto pravidla, keďže skryté peniaze neboli stratené. Naopak ich možno chápať ako dar, ktorý je dobrovoľne odovzdaný vopred neurčenej osobe.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu