Vzácny gotický kostol zničilo zemetrasenie, dnes je z neho zrúcanina. Nájdete ju blízko pri Žiline


Foto: Vzácny gotický kostol zničilo zemetrasenie, dnes je z neho zrúcanina. Nájdete ju blízko pri Žiline Foto: Jaroslav Moravčík

Vedeli ste, že len niekoľko kilometrov od Žiliny leží zrúcanina gotického kostola? Nájdete ju v obci Stránske, priamo uprostred miestneho cintorína. Príbeh tohto miesta priblížil Žilinský turistický kraj.

Kostol sv. Heleny bol postavený v 14. storočí, no počas svojej existencie prešiel viacerými úpravami. Už v nasledujúcom storočí veriaci spevnili jeho múry a vstavali doňho gotické okná. Približne v roku 1 800 sa prepadla klenba, ktorú preto nahradili drevenou povalou. Do murovanej veže boli neskôr vložené dva zvony.

Vo vnútri boli umiestnené viaceré vzácne predmety, ako napríklad drevený oltárny stôl, sochy, umelecky vyrezávaná kazateľnica či pokladnička spolu s mosadznou nádobou na svätenú vodu. Kostol svojmu účelu slúžil do 19. storočia.„Zásadná zmena prichádza 15. januára 1858, kedy seizmické otrasy dovtedy nevídaných rozmerov s epicentrom pri vrchole Minčol v Lúčanskej Malej Fatre drasticky zničili tento vzácny kostolík. Narušená stabilita, značne poškodený plášť a strecha znamenali odsúdenie kostola na uzatvorenie (1877) a následné chátranie,“ uvádza Žilinský turistický kraj.

Zvony z kostola boli počas 1. svetovej vojny využité ako materiál na zbrane. Koncom minulého storočia sa spevnil pozostatok veže a v súčasnosti sa stavbu snažia zachrániť nadšenci zo združenia Obnova slovenskej zeme.


Pokiaľ by ste chceli túto budovu navštíviť, vydajte sa na horný koniec obce Stránske. Po pravej strane cesty, smerom na križovatku s Rajeckými Teplicami, Konskou a Kuneradom, nájdete cintorín, uprostred ktorého stojí.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu