Veľká zmena pri používaní zdieľaných bicyklov v Žiline. Zadarmo môžete jazdiť len 15 minút


Foto: Veľká zmena pri používaní zdieľaných bicyklov v Žiline. Zadarmo môžete jazdiť len 15 minút Foto: Mesto Žilina

Obľúbený systém zdieľania bicyklov v Žiline pod názvom BikeKIA odštartuje svoju šiestu sezónu už 15. marca. Ich priaznivci sa môžu tešiť na viaceré novinky.

Nové stanovišťa aj bicykle 

K doterajším 30 stanovištiam bicyklov pribudnú ďalšie dve virtuálne stanice a zvýši sa aj počet bicyklov. V novej sezóne bude k dispozícii celkovo 195 bicyklov, oproti minulému roku vzrástol ich počet o 50 kusov. Nové stanice, na ktorých si budú môcť záujemcovia bicykel vypožičať a vrátiť, pribudnú v lokalitách Stanica Záriečie a OC IDEA na Kamennej ulici. 

Nová moderná aplikácia 

Používatelia sa môžu tešiť na novú modernejšiu webstránku a aplikáciu, prostredníctvom ktorej si požičiavajú bicykel a sledujú stav svojho konta.

Skrátenie výpožičného času zadarmo

V rámci nových podmienok výpožičiek si používatelia budú môcť zvoliť jednorazovú výpožičku alebo využiť predplatné na celú sezónu. V prípade jednorazovej výpožičky sa tento čas skráti. Po novom bude bezplatných prvých 15 minút, následne si cyklista priplatí za každých 15 minút 25 centov.


Ak si však užívateľ zaplatí predplatné na celú sezónu, ktoré je vo výške 10 eur, bezplatný čas výpožičky bicykla bude 30 minút a až následne sa bude účtovať poplatok vo výške 25 centov za každých 15 minút. Ceny tak budú pre širokú verejnosť naozaj priaznivé.

Podľa samosprávy bol bikesharing v Žiline v rámci celej Európy jediným systémom zdieľaných bicyklov, ktorý bol zadarmo. Od spoplatnenia si samospráva sľubuje rozšírenie systému a zvýšenie obrátkovosti bicyklov, čím sa stanú dostupnejšie pre väčší počet používateľov.

„Samotné spoplatnenie reflektuje aj na celkový priemerný čas jednotlivých výpožičiek, pričom priemerná dĺžka výpožičky bola vlani 11 minút. Celkovo 83 % cyklistov využívalo bicykel do 15 minút, čo znamená, že väčšiny používateľov sa táto zmena nedotkne alebo ak sa dotkne, tak len minimálne,“ doplnil primátor Peter Fiabáne.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu