Najkrajšia kniha o Slovensku je o Žiline


Foto: Najkrajšia kniha o Slovensku je o Žiline

Kniha „Žilina vo svetle lámp – (Ne)zabudnutá história energetiky“ získala cenu Zlatá pečať v kategórii kniha za vysokú kvalitatívnu úroveň. Kniha pochádza z autorského pera Patrika Gromu, Milana Nováka, Miroslava Pfliegela, Petra Štanského, grafikov Miroslava Pfliegela ml., Tibora Majerčíka a vydavateľstva Juraj Štefúň – GEORG Žilina.

Poslaním súťaže Zlatá pečať je morálne a spoločensky oceniť a spropagovať špičkové polygrafické diela a tým podporiť rozvoj polygrafie na Slovensku. Pre ocenených je to zároveň možnosť vstúpiť na vyspelé zahraničné trhy. Organizátorom súťaže je Zväz polygrafie na Slovensku a tento rok išlo už o jej 22. ročník.

Kniha Žilina vo svetle lámp – (Ne)zabudnutá história energetiky približuje, ako vznikla v Žiline prvá plynáreň, aké sa používali plynové svietidlá a ako ich nahradili elektrické. Dokumentuje rôzne druhy svietidiel, ktoré od konca 19. storočia osvetľovali ulice a námestia. Čitatelia nájdu v knihe dostatok informácií a môžu sa zároveň pokochať krásnymi fotografiami starej i súčasnej Žiliny, v mnohých prípadoch uverejnenými po prvý raz.

Prečítajte si viac: