Práce na ceste pod Strečnom začnú už v pondelok, na bralách vznikne ferata


Foto: Práce na ceste pod Strečnom začnú už v pondelok, na bralách vznikne ferata Foto: Ilustračné foto

Na frekventovaný úsek cesty I/18 pod hradom Strečno sa pred vyše dvomi týždňami zosypalo viacero veľkých skál, ktoré poškodili autá aj vozovku. Okresný úrad následne vyhlásil mimoriadny stav a zvolal krízový tím, ktorý má situáciu vyriešiť.

Prvé záchranné práce začali už 7. februára, hneď po páde kameňov. Pokračovať budú od pondelka 26. februára, kedy začnú vedľa cesty umiestňovať betónové panely so sieťami. Ako informoval portál TERAZ, tieto opatrenia majú zabezpečiť cestu pred prípadným uvoľnením ďalších skál.Ďalším krokom bude výrez drevín pod skalným bralom a umiestnenie dočasných záchranných sietí. Vytvorí sa aj prístupová ferata, ktorú budú využívať horolezci na geologický prieskum. Okrem získavania informácií budú odlamovať uvoľnené bloky kameňov, ktoré by mohli samovoľne spadnúť na cestu. Realizátor záchranných prác ich postupne odvezie.

Na základe tohto geologického prieskumu bude vypracovaný projekt sanácie a zabezpečenia skalného brala. Podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest to bude pravdepodobne významná investícia. Ďalšie kroky zatiaľ nepriblížila. Aktuálne je cesta pod Strečnom ešte prejazdná, v kritickom úseku je však znížená maximálna povolená rýchlosť.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu