Školské povinnosti si domov nenosia. Žiaci na Liptove už mesiace nedostávajú domáce úlohy


Foto: Školské povinnosti si domov nenosia. Žiaci na Liptove už mesiace nedostávajú domáce úlohy Foto: mikulas.sk

Demänovská základná škola ako prvá mestská škola v Liptovskom Mikuláši odštartovala v septembri minulého roka neobvyklý pilotný projekt. Žiaci v nej už niekoľko mesiacov fungujú bez povinných domácich úloh.

Aký dopad mala na nich táto zmena? Podľa triednej učiteľky Markéty Kloptovej deti nezleniveli, práve naopak. „Snažíme sa všetko učivo prebrať a aj dostatočne precvičiť na vyučovaní,“ vysvetlila s tým, že s touto zmenou sú spokojné deti, ale aj ich rodičia.

Žiakov aj napriek odpadnutiu povinnosti v podobe domácich úloh hodnotí ako aktívnych. Domov si nosia len dobrovoľné cvičenia, no aj tie si neraz plnia. Učitelia ich pritom nezadávajú každý deň a ani zo všetkých predmetov. Výhodou je aj to, že deťom nezaberú viac ako 20 minút denne.

„Niektorým žiakom stačí to, čo sa v škole preberie, ale sú aj takí žiaci, ktorí si musia doma učivo upevniť a zopakovať. Niektoré deti potrebujú viac času na to isté, čo spolužiak urobí za kratší čas. Aby sa také dieťa nestratilo z peletónu a aby si dokázalo osvojiť potrebné zručnosti i vedomosti, potrebuje individuálnu podporu hlavne od rodičov,“ doplnila triedna učiteľka.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu