Informácia, ktorá môže zachrániť život. V Žiline pribudlo ďalšie mestské AED


Foto: Informácia, ktorá môže zachrániť život. V Žiline pribudlo ďalšie mestské AED Foto: Facebook/Mesto Žilina

Počet automatických externých defibrilátorov postupne narastá na celom Slovensku. Výnimkou nie je ani Žilina, kde okrem súkromníkov prispieva k sieti prístrojov AED aj samotné mesto. Na sídliskách či v jednotlivých mestských častiach dosiaľ nainštalovalo celkovo deväť prístrojov.

Dostupné sú na Informáciách mestského úradu, v hasičských zbrojniciach v Trnovom, Mojšovej Lúčke, Brodne, v Kultúrnom dome Zástranie, na plavárni v stanovisku plavčíka, v budove mestskej polície na Hollého ulici aj vo vozidle Mestskej polície Žilina.

Keďže mesto si uvedomuje dôležitú úlohu, ktorú externé defibrilátory môžu zohrať pri záchrane života, v uplynulom týždni sa rozhodlo prispieť do siete ďalším prístrojom. AED tak nájdete už aj na Vrátnici Žilinskej univerzity v Žiline na Ul. 1. mája, kde je prístroj umiestnený pred vstupom do areálu FBI UNIZA.


„Ide o prístroj určený na okamžitú resuscitáciu pri bezvedomí a zástave dýchania, ktorý je pri potrebe záchrany života prístupný širokej verejnosti. Obsluhovať ho môžu laici i profesionálni zdravotníci, keďže po aktivácii prístroja je záchranca okamžite riadený hlasovou i obrazovou nápoveďou zariadenia,“ objasňuje mesto na sociálnej sieti.

Všetky mestské AED boli zaradené do systému Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR. Preto ich presné umiestnenie spolu s ostatnými externými defibrilátormi nájdete na mape AED po kliknutí SEM. Rovnako vás v prípade núdze môžu k najbližšiemu prístroju navigovať aj operátori tiesňovej linky 155.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu