Podvodníci ponúkajú v Žiline byty na prenájom, pošlú vám aj falošnú zmluvu


Foto: Podvodníci ponúkajú v Žiline byty na prenájom, pošlú vám aj falošnú zmluvu Foto: Ilustračné foto - bazos.sk a Facebook

Podvodníci v dnešnej dobe hľadajú akýkoľvek spôsob, akým môžu zarobiť na dôverčivých ľuďoch. V Žiline sa opäť objavil starý známy podvod založený na prenájme neexistujúcich bytov. Opatrný treba byť nielen na internetových bazároch, ale aj na sociálnych sieťach.

Vo facebookovej skupine zameranej na prenájom nehnuteľností v Žiline a okolí pred niekoľkými dňami pribudol na prvý pohľad nevinný inzerát ponúkajúci byt na Vlčincoch. V komentároch sa však okamžite ozvali ľudia, ktorých autor obral o peniaze.

Scenár podvodu je takmer vždy podobný. Predajca komunikuje so záujemcom cez správy alebo telefonicky, pričom žiada uhradenie zálohy na účet vopred. Obhliadka bytu však nie je možná, pretože sa údajne aktuálne nachádza v zahraničí. Po zaplatení depozitu a prvého nájmu sa má z cesty vrátiť, alebo prisľúbi, že vám pošle kľúče. V tomto prípade mal autor dokonca posielať rezervačné zmluvy s cudzím menom. Netreba snáď ani písať, že záujemca byt ani svoje peniaze už nikdy neuvidí.Podobnú taktiku skúšala počas minulého leta neznáma osoba na portáli Bazoš.sk. Za lacný peniaz ponúkala jednoizbový byt na Solinkách. Okrem toho však „prenajímala“ aj niekoľko motorových vozidiel, ktorých fotografie stiahla z iných stránok.

Podvodníci sa svoje obete väčšinou snažia nalákať práve na nízku cenu a pekné fotografie. Prerobený jednoizbový byt na obľúbených žilinských sídliskách za 300 až 350 eur mesačne tak ľahko nenájdete. Za veľký dvojizbový byt zas podvodníci žiadajú sumu okolo 400 eur. Cena, samozrejme, zahŕňa vybavenie aj energie.

Niektoré inzeráty sú bez fotografií, väčšina však obsahuje zábery skutočne moderných priestorov, ktoré pôsobia novo a čisto. Snímky sú väčšinou prevzaté zo zahraničných inzerátov alebo obrázkov, ktoré sa dajú nájsť na internete.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu