FOTO: Vedeli ste, že najvyššie položený hrad leží na Liptove? Vedú k nemu tri zaujímavé trasy


FOTO: Vedeli ste, že najvyššie položený hrad leží na Liptove? Vedú k nemu tri zaujímavé trasy
Galéria: 14 fotiek
Foto: Matej Barlok

Vedeli ste, že najvyššie položený hrad na Slovensku stál v Žilinskom kraji? Hoci je z neho už len ruina, cesta k nemu je lemovaná krásnou prírodou a kopec, na ktorom sa kedysi týčil, ponúka očarujúce výhľady na okolité hory.

Hovoríme o zrúcanine Liptovského hradu, ktorý je známy aj pod názvom Sielnický hrad. Nachádza sa v katastrálnom území Sestrč, ktoré patrí k obci Liptovská Sielnica. Hrad nechal na mieste pôvodného hradiska postaviť kráľ Belo IV. Prvá písomná zmienka o ňom sa zachovala z roku 1 262.

Hrad bol pôvodne tvorený obytnou vežou, malým nádvorím a cisternou, do areálu sa dalo vstúpiť cez dve brány. V dvadsiatom storočí boli zrekonštruované jeho základy a odkryté zachované zvyšky muriva. Objavilo sa tiež množstvo delostreleckej munície a kováčskeho materiálu.


Zrúcanina je aktuálne prístupná verejnosti a dá sa k nej dostať z viacerých smerov. Portál Hrady a zámky na Slovensku opisuje tri trasy. Prvá z nich začína v obci Kalameny a vedie popri jazierku Medokýš po žltej značke. Celá cesta by mala trvať približne hodinu a dvadsať minút, treba sa však pripraviť na prudké stúpanie otvorenou lúkou. Priamo k hradu vedie kovový rebrík a most.


Druhý variant je vhodný najmä pre náročnejších turistov. Od jazierka treba vyraziť rovno po modrej značke, ktorá vedie pomedzi stromy. Koniec tejto trasy je však skutočne strmý. K hradu sa takýmto spôsobom dá dostať za hodinu a pol.

Hodinu a trištvrte trvá tretia ponúkaná trasa, ktorá vedie z Bukoviny popri roľníckej usadlosti. Tam sa treba pripojiť na červenú značku, ktorá vás dovedie až na rázcestie Liptovský hrad. Odtiaľ už pokračujete po žltej trase rovnako, ako pri variante jedna.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu