Po Žilinskom kraji jazdí poľský K0-K0T. „ŠPZ-ka“ rodáka z Oravy baví aj poburuje vodičov


Foto: Po Žilinskom kraji jazdí poľský K0-K0T. „ŠPZ-ka“ rodáka z Oravy baví aj poburuje vodičov Foto: Matej Pilarčík

Vodiči, ktorí jazdia po komunikáciách Žilinského kraja, na svojich cestách stretávajú vozidlá s bežnými, ale aj menej tradičnými tabuľkami EČV. Jedným z najkontroverznejších je jednoznačne Nissan 350Z, na ktorého „ŠPZ-ke“ stojí „K0-K0T“.

Päť písmen a číslic, ktoré po spojení v slovenčine znejú skutočne urážlivo, má majiteľ vozidla zapísaných vo všetkých dokumentoch od automobilu. Umožnila mu to skutočnosť, že evidenčné číslo získal v Poľsku, kde prechodne žije.

„Moje vozidlo a jeho značka spĺňajú všetky právne normy. ŠPZ bola legálne získaná v inej krajine EÚ, vozidlo pravidelne absolvuje technické kontroly a je riadne poistené. Zaujímavým detailom je, že len pár kilometrov od Krakova sa nachádza dedina s názvom Kokotow, čo v poľštine znamená kohút. V Poľsku preto moja ŠPZ nebudí žiadne emócie,“ vysvetlil vlastník Nissanu Matej.

Hoci automobil mnohých účastníkov cestnej premávky pobaví, nájdu sa aj ľudia, ktorých tabuľky pobúria či urazia. Cieľom jeho majiteľa však nebolo vyvolať žiadne negatívne emócie. Najčastejšie sa podľa vlastných slov stretáva s pozitívnymi reakciami.

„Môj zámer bol čisto humorný, s cieľom rozveseliť ľudí na cestách a možno aj trochu oživiť ich bežný deň. S radosťou môžem konštatovať, že väčšina reakcií je pozitívna: ľudia sa usmievajú, fotia si vozidlo a radi sa so mnou o tomto nezvyčajnom detaile pobavia,“ priblížil svoju motiváciu Matej.

Čierny Nissan 350Z s netradičnou „ŠPZ-kou“ brázdi nielen poľské, ale aj slovenské cesty. Jeho majiteľ pochádza z Oravy, najčastejšie ho preto môžu vidieť práve obyvatelia Žilinského kraja. Pokiaľ ho stretnete, nebojte sa ho osloviť a vypýtať si fotku.

„Na záver by som rád zdôraznil, že som vždy otvorený spoločnému fotografovaniu s každým, kto ma zastaví na pumpe alebo na akomkoľvek auto zraze. Je to pre mňa spôsob, ako šíriť dobrú náladu a ukázať, že za volantom sa môžeme všetci trochu viac usmievať,“ dodal Matej.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu