FOTO: Odkiaľ pochádza vzácny strop v žilinskom kostole? Je o storočie starší ako samotný kostol


FOTO: Odkiaľ pochádza vzácny strop v žilinskom kostole? Je o storočie starší ako samotný kostol
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Drevený Kostol sv. Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové prechádza v poslednom období obnovou a reštauráciou. Práce odhalili zaujímavú skutočnosť - vzácny maľovaný strop presbytéria s typickou stredovekou šablónovou geometrickou výzdobou bol v kostole osadený sekundárne.

To znamená, že predtým zdobil úplne iný priestor. Odkiaľ tento vzácny strop pochádza, ostáva záhadou. Pracovníci Krajského pamiatkového úradu sa však na sociálnej sieti podelili so svojou úvahou. 

„Môžeme sa len domnievať, že pôvodne zdobil iný významný priestor. Snáď komnaty neďalekého Lietavského hradu, ktorý v čase výstavby kostola vlastnil veľký podporovateľ reformácie palatín Juraj Thurzo a modernizoval v duchu nového renesančného umenia. Stredoveký strop nezničili, ale ho opätovne použili v novovybudovanom trnovskom drevenom kostole,“ uviedli pamiatkári.

Na základe dendrochronologického výskumu možno toto historické dielo datovať už do konca 15. storočia. Je teda o viac ako jedno storočie starší ako samotný kostol. Ten v Trnovom postavili evanjelici okolo roku 1615. 
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu