Trúfalí zlodeji ukradli medenú strechu z kostola v centre Žiliny


Foto: Trúfalí zlodeji ukradli medenú strechu z kostola v centre Žiliny

Zlodeji sa v Žiline skutočne nezastavia pred ničím. Počas včerajšieho dňa 9. januára sa zistilo, že v centre mesta došlo ku kurióznej a nepochopiteľnej krádeži, ktorá rozhnevala veriacich aj pamiatkarov.

Z františkánskeho kostola sv. Barbory, ktorý stojí na ulici J. M. Hurbana v Žiline, neznámi páchatelia odcudzili časť strechy. Zmiznúť malo približne 50 metrov štvorcových medenej strešnej krytiny, ktorú chcú zlodeji s najvyššou pravdepodobnosťou predať alebo odniesť do zberných surovín.

Kostol je vo vlastníctve Rehole menších bratov františkánov, spravuje ho však cirkevná organizácia Dominikánsky Konvent sv. Martina de Porres. Tej bola spôsobená škoda najmenej 20-tisíc eur. Prípadom sa zaoberá Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline.

Budovu postavili v rokoch 1704 až 1730 členovia Rádu františkánov. Keďže ide o kultúrnu pamiatku, výsledná škoda nemusí byť iba materiálna a môže sa vyšplhať omnoho vyššie. Viac informácií nám neskôr prinesie Krajský pamiatkový úrad Žilina. Článok budeme aktualizovať.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu