Počítače na žilinskej základnej škole napadol hacker, spôsobil škody za viac než 5-tisíc eur


Foto: Počítače na žilinskej základnej škole napadol hacker, spôsobil škody za viac než 5-tisíc eur Foto: google.com

Začiatkom školského roka došlo k hackerskému útoku na jednu zo základných škôl v Žiline. Útočníci za odblokovanie počítačov žiadali platbu v kryptomene. Prípad aktuálne vyšetruje polícia.

Počas predĺženého víkendu od 15. do 17. septembra prenikli hackeri do siete na Základnej škole V. Javorku. Problém s počítačmi si všimli zamestnanci, ktorí prví dorazili ráno do práce. Na obrazovkách sa im zobrazoval text v angličtine, kde boli uvedené kontaktné údaje útočníkov. Učitelia okamžite upozornili vedenie školy.

„Po prihlásení vedením školy by ďalej útočníci informovali o výške platby v bitcoinoch. Po úhrade by potom zaslali heslo na dešifrovanie počítačov. Následne zamestnanci zistili, že sú napadnuté aj ďalšie počítače v školskej sieti spolu so serverom, ktoré obsahovali citlivé údaje,“ priblížila Katarína Gazdíková, vedúca odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou mesta Žilina.

Škola vyhodnotila vážnosť situácie a zalarmovala políciu, odbory informačných technológii a školstva Mestského úradu v Žiline a tiež Národný bezpečnostný úrad. Bezpečnostní technici si prevzali disky z infikovaných počítačov, ako aj napadnutý server.

„V predmetnej škole sa nanovo preinštaloval celý stravný systém, namontoval nový server a zavádza sa nový sieťový systém. Postupne sa riešia a odstraňujú vzniknuté škody,“ dodala Gazdíková. Oprava siete stála mesto 5 352 eur.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu