Stanica Žilina-Záriečie oslavuje 20 rokov. Jej putovanie nezávislou kultúrou približuje nová výstava


Foto: Stanica Žilina-Záriečie oslavuje 20 rokov. Jej putovanie nezávislou kultúrou približuje nová výstava Foto: Facebook/Stanica Žilina-Záriečie

Multifunkčný nezávislý priestor Stanica Žilina-Záriečie oslavuje 20. výročie otvorenia. Pri tejto príležitosti pripravili v spolupráci s Divadelným ústavom netradičnú výstavu.

Výstavný stolový kalendár s názvom 20 rokov cesty do Stanice pripravil kurátor Marek Godovič. Zachytáva v ňom míľniky a časové obdobia, ktoré formovali priestor staničného domčeka, Novej synagógy a neskôr aj iných rovnako zaujímavých priestorov.

Výstava ukazuje 20 rokov putovania Stanice naprieč slovenskou nezávislou kultúrou, jej peripetiami, entuziazmom a energiou. „Za obdobie svojej existencie sa stala pre niektorých cieľom, pre iných prestupnou zastávkou a inšpiráciou pre ďalšie nezávislé kultúrne priestory, ktoré vznikali po nej,“ hovorí Marek Godovič.

Vo výstavnom kalendári k výročiu Stanice sa dá zalistovať alebo ho tiež chronologicky čítať. „Dá sa chvíľu zotrvať nielen v spomienkach, ale aj objavovaní minulosti miesta, na ktorom sa dennodenne stretávajú cestujúci s divákmi, umelcami alebo staničiarmi, aby vytvorili na krátko alebo dlhšie atmosféru, ktorá robí Stanicu nezabudnuteľnou,“ uzatvára autor výstavy.

Výstavný kalendár odprezentujú a uvedú do života spolu s komentovaným sprievodom Marek Godovič a Marek Adamov 13. decembra 2023 o 17:30 hod. v priestoroch kaviarne Stanice Žilina-Záriečie.


Autor výstavy: Marek Godovič

Spoluautori: Marek Adamov, Barbora Jombíková Grafický dizajn a zalomenie: Peter Dlhopolček Jazyková redakcia: Mária Kvaššayová

Organizácia a produkcia: Zuzana Poliščák ŠnircováSprávy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu