Za vyhrážky školám hrozí páchateľovi doživotie. Dnes dostali e-maily ďalšie školy!


Foto: Za vyhrážky školám hrozí páchateľovi doživotie. Dnes dostali e-maily ďalšie školy! Foto: Čitateľ

V utorok 5. decembra boli na Slovensku evakuované viaceré stredné školy vrátane bilingválneho gymnázia v Žiline. Dôvodom bol e-mail od neznámeho páchateľa, ktorý sa vyhrážal streľbou a umiestnením bomby do vzdelávacích zariadení, ktorú chcel odpáliť o deň neskôr.

Na Mikuláša preto ostalo niekoľko škôl prázdnych. Osobe alebo skupine, ktorá je za výhražné správy zodpovedná, teraz hrozí trest odňatia slobody na doživotie. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Dnes pritom prijali e-maily s vyhrážkami ďalšie dve školy, tentokrát v Banskobystrickom kraji.

Počet ľudí, ktorí nahlasujú bomby na rôznych miestach alebo posielajú iné výhražné či poplašné správy oproti minulému roku vzrástol. Polícia dokonca rieši niekoľko detí a mladých ľudí, ktorí sa k takémuto činu z neznámych príčin uchýlili.

„Policajný zbor v uplynulých desiatich mesiacoch trestne stíha za šírenie poplašnej správy dvoch maloletých a jedného mladistvého. Za trestný čin násilia proti skupine obyvateľov sú trestne stíhaní štyria mladiství,“ priblížil rezort vnútra.Ministerstvo apeluje na verejnosť, aby tejto téme venovala väčšiu pozornosť a pomohla polícii odhaľovať takéto prípady. Nejde o neškodný žart, výhražné e-maily školám boli tentokrát kvalifikované ako trestný čin teroristického útoku. Polícia naďalej pracuje na vypátraní páchateľa, ten sa následne tak skoro z väzenia nedostane.

„Ubezpečujem občanov, že polícia sa ku každej hrozbe stavia s patričnou vážnosťou. Svoje úlohy si plníme v prípade všetkých trestných činov, zvlášť nekompromisne budeme postupovať v prípadoch terorizmu, či násilia voči obyvateľstvu. Nepodceňujeme ani trestné činy šírenia poplašných správ a aj týmto prípadom venujeme maximálnu pozornosť na vypátranie autorov, aby mohli byť postavení pred súd,“ ubezpečil verejnosť prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.

K podobnému prípadu, ktorému sa taktiež venuje NAKA, došlo aj v máji 2023. Páchateľ sa vtedy prostredníctvom Facebooku vyhrážal zvláštnymi vyjadreniami. „Teraz si znova predstavujem ako vybuchnem s batohom naplneným výbušninou. Stvorím tak nový vesmír okolo seba, keďže tých ktorých to uvidia, zasiahne, to ovplyvní...“ napísal.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu