V Žilinskom kraji pribudli výstrahy pred snehom, závejmi a silným vetrom, cesty ostanú zľadovatené


Foto: V Žilinskom kraji pribudli výstrahy pred snehom, závejmi a silným vetrom, cesty ostanú zľadovatené Foto: Ilustračné foto

Slovenský hydrometeorologický ústav včera varoval pred poľadovicou a snehovými jazykmi na celom území Žilinského kraja. Počasie sa však nezlepší ani dnes, ani počas víkendu. K predošlým výstrahám pribudlo aj husté sneženie, tvorba závejov či vietor na horách.

Počas piatka 1. decembra a soboty 2. decembra má denne napadnúť 20 až 35 centimetrov nového snehu vo všetkých okresoch okrem Turčianskych Teplíc. Takáto výška snehu môže predstavovať viaceré riziká pre ľudské aktivity (najmä v exteriéri).


„Zasnežené plochy môžu dôsledkom mrazov zľadovatieť, čo vedie k zvýšenému riziku pádu, preto by ste mali byť obozretní, nakoľko zľadovatenú plochu nemusíte vidieť pod nánosom čerstvého snehu. Riziko úrazu hrozí tiež po zasiahnutí vrstvou snehu, ktorá sa môže zosunúť napr. z povrchu striech budov, vetiev stromov alebo prístreškov v dôsledku extrémneho zaťaženia,“ varujú meteorológovia.

Na cestách a voľných plochách celého kraja sa majú miestami tvoriť snehové jazyky, ojedinele dokonca aj záveje. Tie spolu so snehom a poľadovicou predstavujú obzvlášť nebezpečnú kombináciu najmä pre motoristov, ale aj pre pešie osoby. Hrubé nánosy snehu na elektrických vedeniach môžu spôsobiť ich pretrhnutie či spadnutie.

Slovenský hydrometeorologický ústav okrem toho upozorňuje aj na silný vietor v horských oblastiach, pozor by si preto mali dať aj lyžiari či zimní turisti. Väčšina výstrah platí až do nedele 3. decembra ráno.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu