Žilinskí mestskí policajti od dnes nosia kamery, zabránia obvineniam zo zneužitia právomocí


Foto: Žilinskí mestskí policajti od dnes nosia kamery, zabránia obvineniam zo zneužitia právomocí Foto: mpza.sk

Mestským policajtom v Žiline sa počas služby stáva, že ich ľudia, proti ktorým zakročili, obvinia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, protiprávneho konania či neprofesionálneho správania. Pre ochranu občanov aj príslušníkov mestskej polície preto začali nosiť telové kamery.

Od stredy 29. novembra majú policajti na vestách pripnuté kamery, ktoré nahrávajú ich činnosť. Používať ich majú pri zákrokoch súvisiacich so zabezpečovaním verejného poriadku a ochrany životného prostredia. Zapnuté budú aj pri plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení, uznesení mestského zastupiteľstva či rozhodnutí primátora.


„Účelom používania kamier príslušníkmi mestskej polície v priamom výkone služby je zaznamenanie objektívnych nahrávok najmä v situáciách, kedy príslušník bezprostredne zasahuje do základných práv a slobôd osôb. V týchto situáciách z dôvodu riešenia protiprávnej činnosti osôb môže dôjsť k eskalácii napätia medzi zasahujúcim príslušníkom a osobou, proti ktorej zásah smeruje,“ vysvetlili policajti.

Kamerový záznam pomôže objektívne vyhodnotiť, či mestský policajt postupoval v súlade zo zákonom, ale aj protiprávne činy človeka, proti ktorému zakročil. Nahrávka môže byť taktiež využitá ako dôkazový materiál v prípade, kedy osoba slovne či fyzicky napadne policajta. Práve v takýchto situáciách sú totiž najčastejšie obviňovaní zo zneužitia právomocí či neslušného správania.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu