Čakáte na balík? Kuriérska firma zo Žilinského kraja čelí vážnym problémom, zásielky nedoručuje


Foto: Čakáte na balík? Kuriérska firma zo Žilinského kraja čelí vážnym problémom, zásielky nedoručuje Foto: freepik.com

Kuriérska spoločnosť 123Kuriér sídliaca v Tvrdošíne na Orave čelí ekonomickým a personálnym problémom, ktoré značne ovplyvňujú jej bežnú činnosť. Firma vyjadrenie uverejnila na svojej webovej stránke len pár dní po tom, ako jej dcérska spoločnosť v Českej republike oznámila, že končí.

Informáciu spoza hraníc priniesla Televízia NOVA„Problémy prepravnej spoločnosti 123Kurýr budú pravdepodobne omnoho väčšie, ako sa pôvodne zdalo. Firma, ktorá sa narýchlo stiahla z Česka a zanechala za sebou zamestnancov bez výplat, si mala nechať peniaze, ktoré dostala za zásielky na dobierku,“ uvádzajú.

Podľa získaných výpovedí mnohým objednávateľom neboli preplatené peniaze za dobierku. Ako náhradu im firma ponúkla splátkový kalendár, po dohode na výške splátok sa však poškodeným už viac neozvala. Dlhy má mať firma aj voči svojim zamestnancom, tie sa majú pohybovať v miliónoch českých korún.

Na túto situáciu pritom reaguje aj slovenská spoločnosť. „Táto skutočnosť nie je zavinená našou spoločnosťou, a to ani našou organizačnou zložkou v ČR. Napriek tomu sme zaznamenali snahy našu spoločnosť s tým v negatívnom zmysle spájať, čo vyvolalo istý stupeň nedôvery u našich zmluvných partnerov tak v ČR, ako aj v SR, s následným poklesom dopytu po našich službách a logickým poklesom tržieb našej spoločnosti,“ vysvetľujú.

Vnútorný konflikt aj súboj s konkurenciou

Aj napriek tomu, že firma je podľa vlastných slov pripravená vysporiadať sa s neočakávaným výpadkom, celá situácia má na ňu výrazne negatívny vplyv. Konateľov a vedúcich zamestnancov malo zasiahnuť prekvapivé ukončenie pracovných pomerov bez predchádzajúceho upozornenia.


Spoločnosť zároveň vo svojom vyjadrení tvrdí, že čelí pokusom o nepriateľské prevzatie zo strany konkurencie, pričom predpokladá aktívnu účasť časti jej vlastného manažmentu. Problém však majú predstavovať aj samotní kuriéri.

„Ďalším veľmi nepriaznivým následkom uvedenej činnosti je absurdné a hrubo protiprávne konanie našich zmluvných subdodávateľov vykonávajúcich v našom mene fyzické doručovanie zásielok a inkasovanie dobierkových platieb našich objednávateľov. Toto konanie spočíva v protizákonnom masívnom a hlavne úplne svojvoľnom prisvojovaní si cudzích finančných prostriedkov,“ kritizuje údajné konanie firma, ktorá situáciu rieši aj podaním trestného oznámenia.

Pozastavenie doručovacej služby

Spoločnosť 123Kuriér vzhľadom na uvedené oznámila dočasné uzavretie všetkých svojich dep, čím pozastavuje výdaj a príjem akýchkoľvek zásielok na doručenie. Taktiež dočasne pozastavuje prijímanie nových objednávok na poskytovanie svojich služieb, a to všetko od štvrtka 23. novembra 2023.

Koľko zásielok bolo zatiaľ nedoručených dosiaľ nie je známe. Firma však vyjadruje nádej, že sa jej činnosť zanedlho vráti do starých koľají. Medzitým zákazníkov požiadala o trpezlivosť a prípadnú spoluprácu pri vrátení prevzatých zásielok, stornovaní potvrdených objednávok či zaobstaraní náhradnej prepravy.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu