Katarína má byť tento rok na ľade. Žilinský kraj čaká výrazné ochladenie a sneženie


Foto: Katarína má byť tento rok na ľade. Žilinský kraj čaká výrazné ochladenie a sneženie Foto: Ilustračné foto

Katarína bude tento rok s najvyššou pravdepodobnosťou na ľade. Či pranostiku doplnia blatisté Vianoce zatiaľ jasné nie je. Meteorológovia však v najbližších dňoch predpokladajú náhly pokles denných aj nočných teplôt nielen v Žilinskom kraji.

Prvé dve tretiny novembra boli tento rok nadpriemerne teplé, vyzerá to však, že už čoskoro dôjde k zlomu. Do oblasti Slovenska prichádza výrazné ochladenie, ktoré spôsobí, že teploty klesnú hlboko pod dlhodobý normál a očakávať môžete sneženie aj poľadovicu.

„Už stredajšie ráno bude na našom území mrazivé a maximálne teploty sa budú pohybovať len do 5 °C. Na severe môže aj počas dňa mrznúť. Chladný bude aj štvrtok, no popoludní sa očakáva ďalšie oteplenie a v piatok zaznamenáme opäť vysoké teploty, ktoré sa budú šplhať až k 10 °C,“ predpovedá Peter Minárik z portálu imeteo.sk.


Dlhodobejšie ochladenie príde v sobotu 25. novembra, kedy oslavuje meniny Katarína. Meteorológovia túto teplotnú zmenu označili za definitívny nástup zimného počasia. Hranica sneženia sa z vyšších horských oblastí presunie do obcí a miest s nadmorskou výškou okolo 300 metrov.

„Zároveň začne v sobotu postupovať front, ktorý prinesie vlnu zrážok. Pod 300 metrov bude pršať, čo zahŕňa aj naše nížiny, no nad 300 metrov nad morom treba už počítať so snežením. Zatiaľ sa však snehová pokrývka bude vytvárať len vo vyšších polohách. To sa zmení v nedeľu, kedy nás čaká ďalšie prudké ochladenie,“ doplnil Peter Minárik.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu klesnú na Katarínu v Žiline teploty k -3 °C. Záporné hodnoty majú na teplomeroch ostať počas dní aj nocí až do stredy 29. novembra. Po miernom oteplení sa však podľa predpovedí v posledný deň mesiaca ochladí ešte výraznejšie.


Prečítajte si viac: