Časti Bytče a okolité obce stále nemajú kanalizáciu. Samosprávy to chcú zmeniť


Foto: Časti Bytče a okolité obce stále nemajú kanalizáciu. Samosprávy to chcú zmeniť Foto: Mesto Bytča

K obciam v bytčianskom okrese, ktoré majú vybudovanú kanalizačnú sieť, pribudnú ďalšie. Pôjde o obce Hlboké nad Váhom, Súľov, Jablonové, Predmier, Maršová - Rašov a o bytčianske mestské časti Hliník nad Váhom, Hrabové a Pšurnovice. Odkanalizovanie ľavobrežnej strany obcí okresu bolo hlavnou témou októbrového stretnutia starostov mikroregiónu Bytčianska kotlina a zástupcov Severoslovenských vodárni a kanalizácií.

„Účelom je dokončiť odkanalizovanie spomínaných obcí v čo najkratšom čase. Žijeme v 21. storočí, kde komodity ako voda, elektrina a kanalizácia by mali byť samozrejmosťou každej domácnosti. V našom regióne nie je tomu celkom tak,” upozornil na problémy bytčiansky primátor Miroslav Minarčík.


Samosprávy sa dohodli na vypracovaní štúdie, ktorá pravdepodobne v prvom štvrťroku 2024 prinesie reálne možnosti trasovania kanalizačných potrubí. Po jej spracovaní a vyhodnotení sa bude pokračovať v spracovaní projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Následne sa budú hľadať vonkajšie zdroje na implementačnú časť projektu.

Naposledy sa v okrese kanalizácia budovala v rokoch 2014 až 2016, kedy vznikla 65-kilometrová sieť v obciach Bytča a Hvozdnica, a zároveň v Kotešovej, Veľkom Rovnom, Kolároviciach, Petroviciach, Hvozdnici a Štiavniku pribudlo viac ako 52 kilometrov verejného vodovodu. V tej dobe bola v rámci stavby zrekonštruovaná a intenzifikovaná čistiareň odpadových vôd v Bytči a dobudovaný verejný vodovod s dĺžkou 5,3 kilometra, dvetisíc vodovodných prípojok a štyri vodojemy.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu