Do Žiliny zavítajú vychádzajúce hviezdy medzinárodnej jazzovej scény Mária Reháková & Sam Knight


Foto: Do Žiliny zavítajú vychádzajúce hviezdy medzinárodnej jazzovej scény Mária Reháková & Sam Knight

Dva medzinárodné hudobné projekty, dva debutové albumy a dvaja umelci. Mária Reháková a Sam Knight sú hudobný pár, ktorý sa zoznámil v Londýne a obaja originálnym spôsobom kombinujú ich spoločnú lásku – jazz, s pestrými hudobnými vplyvmi (od folklóru cez pop, brazílsku hudbu až po zborový spev).

Príďte si vypočuť dva inovatívne hudobné projekty a osláviť s nimi vydanie ich debutových albumov. Už túto nedeľu 5. novembra o 19:00 hod. na Stanici Žilina-Záriečie.

Sam Knight: Knight Life

Album saxofonistu Sama Knighta, absolventa Guildhall School of Music, slúži ako odraz prechodnej etapy v živote umelca. Výrečne zachytáva momenty hlbokej realizácie, prijatia životnej podstaty a prebudenia najlbších túžob duše. Táto umelecká cesta sa ponára do nespočetných aspektov ľudskej existencie, od boja so smrteľnosťou a stratených rokov až po navigáciu v zložitých sférach kreativity, depresie a stresu.

Medzi týmito témami album šikovne tká vlákno optimizmu, ktoré osvetľuje cestu k svetlejšej budúcnosti. Je to dôkaz odolnosti ľudského ducha a neobmedzeného potenciálu pre rast a transformáciu, ktorý je v nás všetkých. Prostredníctvom svojich silných kompozícií a dynamických sól sa album Knight Life stáva nielen hudobným zážitkom, ale aj hlboko intímnym skúmaním ľudského stavu. 

Album je ovplyvnený ďalšími hudobnými osobnosťami ako Michael Brecker, Chris Potter, Seamus Blake, Pat Metheny, Kurt Rosenwinkel, Gil Goldstein, Claus Ogerman, a počuť na ňom rôzne žánre ako napríklad afro-kubánska hudba, samba či flamenco. Proces nahrávania albumu zahŕňal štúdiové sessions v Taliansku a viac než 300 vokálnych stôp, ktoré Sam nahral doma sám na mikrofón. Vďaka intuitívnemu sluchu a nápaditému využitiu ľudského hlasu vytvoril strhujúce a zložité kompozície.

Titulná skladba „Knight Life“ predstavuje legendárneho Seamusa Blakea, výsledkom čoho je vzrušujúca spolupráca zrodená zo Samovho remeselného umenia prispôsobeného Seamusovmu výraznému tenorovému zvuku a štýlu.

Debutový album Sama Knighta je hudobným míľnikom, ktorý zachytáva jeho životné okamihy a ľudí, ktorí ho formovali. Podmanivé kompozície oživujú úžasné, krásne a introspektívne momenty a zároveň odrážajú zlomené srdce a melanchóliu. Živá hudba odráža farby jeho života a pozýva poslucháčov, aby sa k nemu pridali na jeho ceste.

Mária Reháková: Topoľana

TOPOĽANA, londýnska kapela pod vedením flautistky, speváčky a skladateľky Márie Rehákovej, Vás zavedie do sveta, kde sa jazz mieša s folklórom a inovácie tancujú spolu s tradíciou. Mária v tomto projekte spája improvizačnú esenciu jazzu s melódiami a rytmami slovenskej ľudovej hudby.

Rovnomenný album s názvom „TOPOĽANA“ nie je len spojením týchto dvoch hudobných žánrov, ale aj prepojením Máriiných vnútorných i vonkajších svetov, v ktorých dospievala – Bratislavy a Londýna.

Okrem hudby je súčasťou albumu aj šesť obrazov znázorňujúcich jednotlivé skladby albumu, namaľovaných akad. mal. Pavlom Rehákom, Máriiným otcom. Tieto obrazy budú na krste vystavené a tak sa hudba a umenie spoja svoje sily a vytvoria pre poslucháčov výnimočný zážitok.

“Kvalitné vystúpenie plné emócií a úprimnej lásky a oddanosti k hudbe.” – Dávid Oláh
“Práve takého prelínanie folklóru, tradičných jazzových fráz a dychtivosti mladých hudobníkov robí Topoľanu jedinečnou.” – Soňa Juríková

Vstupenky zakúpite na: www.stanica.sk/event-detail/652cfbf21b234e09508a5140/?lang=sk_SK

Miesto: Stanica Žilina-Záriečie
Dátum: 03.11.2023 - 01:00


Prečítajte si viac: