Znepokojení voliči pridávajú prácu policajtom. Volajú ich kvôli farbe pečiatky na volebnej obálke


Foto: Znepokojení voliči pridávajú prácu policajtom. Volajú ich kvôli farbe pečiatky na volebnej obálke Foto: Facebook/Polícia SR-Žilinský kraj

Na sociálnych sieťach sa v predvolebnom období začala šíriť nepravdivá informácia, ktorej uverili viacerí voliči. Tí teraz v deň parlamentných volieb so znepokojením kontaktujú políciu, čím ju zbytočne zamestnávajú.

Problémom je farba pečiatky na obálke, do ktorej ľudia po zakrúžkovaní svojich favoritov vkladajú hlasovací lístok. Podľa hoaxov musí byť totiž oficiálna pečiatka obce červená. Ako informoval Policajný zbor, na jej farbe v skutočnosti vôbec nezáleží.


„Hoaxy reálne ovplyvňujú životy ľudí a zbytočne zamestnávajú činnosť polície, ktorá mohla byť investovaná tam, kde je to reálne potrebné. Policajti zaznamenali dva telefonáty od ľudí, ktorí sa sťažovali na to, že pečiatka na obálkach, do ktorej vkladajú pri voľbách svoj hlasovací lístok, nie je červená, ale modrá,“ uviedla polícia.

Podľa zákona sa musí vo volebnej miestnosti nachádzať volebná schránka, prenosná volebná schránka, schránka na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, zoznam voličov a čisté tlačivá zoznamu voličov na dopísanie voličov, dostatočný počet hlasovacích lístkov a nepriehľadných obálok rovnakej veľkosti, akosti a farby opatrených odtlačkom úradnej pečiatky obce a dostatočný počet tlačív zápisnice okrskovej volebnej komisie o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku.


Prečítajte si viac: