Dobrovoľní hasiči zachránili muža na Orave pomocou AED. Situáciu zvrátili už prvým výbojom


Foto: Dobrovoľní hasiči zachránili muža na Orave pomocou AED. Situáciu zvrátili už prvým výbojom Foto: Facebook/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR

Vďaka pohotovej reakcii dobrovoľných hasičov z Oravy sa podarilo zachrániť ďalší ľudský život. O ich úspešnom zásahu informuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR v príspevku na sociálnej sieti.

Ich pomoc bola potrebná pri pacientovi, ktorého začiatkom septembra postihla zástava krvného obehu, ktorá je charakteristická nevýkonnými sťahmi srdcového svalstva. O prípade ich informoval operátor tiesňovej linky 155, keďže vedel, že dobrovoľní hasiči zo Zubrohlavy sú k miestu udalosti najbližšie a zároveň sú tzv. first responderi.

First responderi sú osoby, ktoré sú preškolené v oblasti prvej pomoci a život ohrozujúcu situáciu dokážu zvrátiť aj vďaka použitiu externého defibrilátora (AED). Ten dokáže rozoznať nesprávne pracovanie srdca, po čom následne vyšle výboj a srdce tak opätovne „nakopne“.

„Po príchode na miesto bol pacient v bezvedomí. Hasiči prevzali oživovanie od príbuzných s použitím automatického externého defibrilátora. Hneď prvý výboj AED stačil na obnovenie krvného obehu a pacienta si prevzali zdravotnícki záchranári,“ spresňuje operačné stredisko záchranárov, ktoré poukazuje na to, že vďaka pohotovému zásahu hasičov pacient prežil.


Prečítajte si viac: