Poradenské zariadenie v Žiline má už viac ako 50-ročnú históriu. Aj keď sa časom jeho charakter menil, podstatným zostáva jediné, a to aktívna pomoc klientom, ktorí sa ju rozhodli vyhľadať pre seba či svojich blízkych. Dosiaľ bola deťom i mládeži dostupná v troch rôznych pracoviskách v rámci Žiliny. To sa však 13. septembra 2023 podarilo zmeniť.
Centrum poradenstva a prevencie (CPP) v Žiline totiž za účelom zefektívnenia starostlivosti otvorilo na ulici Antona Bernoláka (oproti Krajskej knižnici v Žiline) nové priestory, kde klienti nájdu pomoc pod jednou strechou. V centre mesta sa tak aktuálne nachádza celý 29-členný tím odborníkov. Jeho súčasťou sú psychológovia, sociálne a špeciálne pedagogičky, logopedička, kariérová poradkyňa a ako v jedinom štátnom centre na Slovensku aj fyzioterapeutka.
Žilinské CPP sa pritom primárne zameriava najmä na dieťa/žiaka a jeho ťažkosti vo výchove a vzdelávaní. Kľúčovým bodom je preto úzka spolupráca so školskými podpornými tímami a pedagogickými a odbornými zamestnancami v MŠ, ZŠ a SŠ. Okrem fungovania v školskom prostredí však u detí nastávajú problémy aj v priamo v domácnostiach. Stále častejšou je pritom aj otázka vzťahu k sebe samému.
Okrem ťažkostí v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa tak žilinské poradenské centrum sústredí aj na mnohé iné témy. Napokon v rámci individuálneho prístupu pomôžu ročne približne 5-tisíc klientom. „Témy, s ktorými sa u klientov často stretávame v terapii, sú úzkosť, strachy, poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, depresia, narušený sebaobraz, ťažkosti v oblasti socializácie a iné,“ spresňuje vedenie CPP.
Záujem o služby centra pritom postupne narastá. Logickými príčinami za posledné obdobie sú pandémia či vojna na Ukrajine. Významným faktorom je však aj lepšia informovať verejnosti o poradenských centrách. Pomocnú ruku zamestnanci CPP v Žiline podávajú aj deťom s nadaním, žiakom z Ukrajiny, no aj tým klientom, ktorých ťaží otázka rodovej identity.
Komplexná starostlivosť pritom nekončí už po prvom kontakte s klientom. Dôraz sa kladie aj na nasledovnú krátkodobú či dlhodobú starostlivosť. Tá sa môže ďalej vyvíjať na základe nastavených podporných opatrení, prípadne pokračuje vo forme terapie. V Žiline je dostupná napríklad filiálna terapia, psychoterapia, logoterapia, terapia hrou a dokončuje sa aj miestnosť, kde v budúcnosti plánujú pracovať pomocou metódy biofeedback.
Práve biofeedback bude môcť žilinské CPP realizovať najmä vďaka vybaveniu nových terapeutických miestností. Medzi tie sa zaraďujú aj bezpodnetové priestory pre diagnostiku detí s poruchami autistického spektra alebo tzv. snoezelen miestnosť, kde sú vyvolávané príjemné zmyslové zážitky a vytvára sa atmosféra uvoľnenia a dôvery.
Rodičov prichádzajúcich so svojimi deťmi taktiež určite potešia aj ďalšie zmeny, na ktoré sa CPP Žilina s podporou Regionálneho úradu školskej správy v Žiline, Okresného úradu Žilina a Ministerstva školstva Slovenskej republiky, pripravovalo už od začiatku roka 2023. Pre klientov boli zároveň zabezpečené bezbariérové riešenia nových priestorov či parkovacie miesta pre návštevníkov centra so zdravotným znevýhodnením.