DPMŽ chce zlacniť SMS lístky, rozhodnú o tom poslanci. Vznikne spoločný lístok na MHD a parkovanie?


Foto: DPMŽ chce zlacniť SMS lístky, rozhodnú o tom poslanci. Vznikne spoločný lístok na MHD a parkovanie? Foto: Ilustračné foto

O týždeň prebehne ďalšie zasadnutie Mestského zastupiteľstva Žilina. Jedným z návrhov, o ktorom budú poslanci počas stretnutia rokovať, je aj zníženie ceny SMS lístkov na mestskú hromadnú dopravu. Budú mať Žilinčania 26. septembra dôvod na radosť?

Materiál na rokovanie vypracoval a predkladá Mikuláš Kolesár, konateľ spoločnosti Dopravný podnik mesta Žiliny. Aktuálnu sumu 1,60 eur za jeden lístok zakúpený prostredníctvom SMS navrhuje znížiť o 50 centov na 1,10 eur. Pokiaľ poslanci návrh podporia, táto zmena vstúpi do platnosti 1. novembra 2023.

SMS lístky využíva množstvo Žilinčanov aj návštevníkov mesta, ktorí nestihli alebo nemali možnosť zaplatiť za prepravu iným spôsobom. Zakúpený lístok platí jednu hodinu od zaplatenia na všetkých linkách vrátane nočných spojov a je prestupný. Okrem toho je ho možné použiť aj ako dovozné na prepravu psa.Dôvody návrhu na zníženie ceny SMS lístka úzko súvisia so zavedením novej parkovacej politiky. „V súvislosti s výberom poplatkov sa podarilo vysúťažiť výhodné podmienky a nižšiu províziu za platby formou SMS. V snahe zjednotiť výšku provízie pre poskytovateľa služieb platby SMS DPMŽ a Mesto Žilina zahájili rokovanie o možnosti zníženia provízie aj za platby pomocou SMS pre nákup lístkov v MHD. Operátor MobileTech s. r. o. súčasný poskytovateľ služby aj pre DPMŽ, súhlasí po dohode s operátormi znížiť celkovú províziu zo súčasných 21,9 % na novú hodnotu 14,9 %,“ uvádza v materiáli Mikuláš Kolesár.

Dopravný podnik mesta Žiliny preto navrhuje zníženie ceny SMS lístka tak, aby po odpočítaní provízie poskytovateľovi stál presne toľko, ako elektronický cestovný lístok predávaný prostredníctvom platobnej karty priamo v spojoch mestskej hromadnej dopravy. Nová cena by bola zároveň porovnateľná s výškou parkovného v centre mesta na jednu hodinu.

„Cieľom úpravy je ponechať služby SMS v prostriedkoch MHD a ešte viac ju sprístupniť cestujúcim a zároveň pripraviť do budúcnosti možnosť kombinovaného lístka MHD – parkovanie za rovnakých podmienok,“ doplnil Mikuláš Kolesár.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu