Najkrajšie knihy o Slovensku - Žilinská župa získala dve ocenenia!


Foto: Najkrajšie knihy o Slovensku - Žilinská župa získala dve ocenenia!

Žilina, 3. apríl 2014 – V Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici už po siedmykrát hodnotili najkrajšie knihy a propagačné materiály, ktoré boli vydané v roku 2013. Slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutočnilo 1. apríla 2014, v silnej konkurencii sa nestratil ani Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).
V prestížnej súťaži obrazových a obrazovo-textových kníh a propagačných materiálov o Slovensku, slovenských krajoch, regiónoch, mestách a obciach ŽSK pútavými publikáciami opäť presvedčil porotu Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici k udeleniu dvoch ocenení.

V kategórii Knihy o kraji a regióne získal ŽSK druhé miesto s publikáciou „Templári legendy cti a slávy“ autora Miloša Jesenského. „Táto publikácia netradičným spôsobom sprevádza zabudnutými pamiatkami. Možno nám nevysvetlí všetky otázky, ale znova nás zavedie do našej histórie, späť ku koreňom. Spoznať históriu znamená vzdať úctu aj našim predkom,“ povedal župan Juraj Blanár. V tejto kategórii získala Žilinská župa aj čestné uznanie za publikáciu kolektívu autorov „Gorali.

Veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc,“ ktorá bola vytvorená v spolupráci s Maticou slovenskou, ŽSK, Kysuckým múzeom v Čadci, Oravským múzeom P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Považským múzeom v Žiline, Liptovským múzeom v Ružomberku, Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci a Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne. „Húževnatosť Goralov prispela k tomu, že prežili až dodnes, hoci najsilnejšie iba na Orave. A najmä v kultúre, pretože tá goralská nemá široko-ďaleko páru,“ dodal J. Blanár.

ŽSK tak nadviazal na úspechy z predchádzajúcich ročníkov súťaže Najkrajší propagačný materiál, keď bola v roku 2013 ocenená monografia „Juraj Turzo. Veľká kniha o uhorskom palatínovi“ Pavla Dvořáka a kolektívu vytvorená v spolupráci s Maticou slovenskou, ŽSK, Kysuckým múzeom v Čadci, Oravským múzeom P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Považským múzeom v Žiline. Druhým najlepším propagačným materiálom o kraji a regióne v tom istom roku bola brožúra „Templári v Žilinskom kraji.“ V roku 2012 to boli kniha i brožúra „Odklínanie hradov v Žilinskom kraji“ a prehľadová vrecková mapa podujatí s názvom „Túry do kultúry“ s podtitulom „Kultúrne organizácie v Žilinskom samosprávnom kraji“. Predtým kraj uspel v súťaži v roku 2007, keď získal 1. miesto za knihu „Žilinský samosprávny kraj“.

Najkrajšie fotografické knihy o Slovensku a ďalšie propagačné materiály budú vystavené v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Potom budú putovať po vybraných mestách, aby ich mohli obdivovať ľudia aj v iných kútoch Slovenska.

zdroj: TS ŽSK


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu