FOTO: Ako zomreli manželia Benigny a ako páli letiaci oheň? To vedia len noční návštevníci Hradu Strečno


FOTO: Ako zomreli manželia Benigny a ako páli letiaci oheň? To vedia len noční návštevníci Hradu Strečno
Galéria: 31 fotiek
Foto: Vľavo: Richard Kontoš

Teplé letné noci sú ako stvorené na odhaľovanie starých tajomstiev a objavovanie histórie a kultúry tak, ako ich nepoznáme. Na hrade Strečno sa uprostred tohto týždňa uskutočnila ďalšia z obľúbených letných nočných prehliadok, ktorá sa niesla práve v duchu (Ne)zabudnutých tajomstiev.

Prostredníctvom predstavenia s týmto názvom previedlo návštevníkov celým hradom divadelno-hravé zoskupenie RAZCA. Divadelníci počas noci umožnili zvedavému ľudu zblízka aj zďaleka nahliadnuť do života majiteľky hradu Benigny Kiniži, o ktorej sa hovorí, že zniesla zo sveta svojich troch manželov. Vďaka skupine RAZCA návštevníci Strečna nezabudnú na to, ako hrad zveľadila, ani na to, aká skutočne uhorská šľachtičná bola.


Po zdolaní desiatok schodov osvetlených len plameňmi z faklí sa účastníci prehliadky zhromaždili na nádvorí, kde na nich čakali tradičné časti programu. Najskôr si mohli pozrieť históriu Hradu Strečno premietnutú na jednom z jeho vysokých múrov a následne prišla na rad obľúbená ohňová šou.

Dvojica zo skupiny Black Evils predviedla horúce vystúpenie, ktoré však v divákoch vyvolalo zimomriavky. Tanečné či takmer bojové pohyby s horiacimi tyčami a inými nemenej horúcimi rekvizitami spôsobilo, že napriek teplu zo sálajúceho ohňa prizerajúcim sa mrzla krv v žilách.

Organizátori podujatia nezabudli ani na hladné žalúdky svojich hostí. Cech Terra de Selinan pripravil ochutnávku tradičných pokrmov zo stredovekej kuchyne.
Prečítajte si viac: