Odsúdení mladiství zo Sučian sa starajú o malé ovečky. Pomáhajú tak svojmu duševnému zdraviu


Foto: Odsúdení mladiství zo Sučian sa starajú o malé ovečky. Pomáhajú tak svojmu duševnému zdraviu
Galéria: 5 fotiek
Foto: www.zvjs.sk

Na starostlivosť o duševné zdravie nezabúdajú ani v radoch odsúdených. V Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) pre mladistvých v Sučanoch tomu dopomáhajú netradičným spôsobom. 

Už niekoľko rokov spolupracujú s občianskym združením Dobrý pastier z Kláštora pod Znievom. To im každú jar zapožičia niekoľko mladých oviec, o ktoré sa odsúdení v rámci činností pre všeobecný rozvoj starajú. Tento rok majú štyri zošľachtené valašky, jednu kamerunskú ovcu a jedného kamerunského barančeka. 

„Jahňatá si musia zvyknúť najprv samé na seba, nové prostredie, na ‚baču’ a postupne aj na odsúdené ženy, keďže samotné ovce sa využívajú na spásanie trávnatej plochy v okolí ubytovne odsúdených žien,“ uvádza ZVJS na webovej stránke. 

Kým však jahňatá do ústavu prídu, je potrebné vytvoriť podmienky primerané ich nárokom. Najprv sa preto pripraví oplôtok a zrenovuje prístrešok, kde majú jahňatá vždy pripravené seno. Zároveň sa pod ním schovávajú pred nepriaznivým počasím.

Potom už dôjde k samotnému zapožičaniu jahniat a do procesu chovu sa zapájajú odsúdení „bačovia“. Ovce vypúšťajú na pašu dvakrát denne, k dispozícii majú vždy dostatok čistej vody a krmiva.


„Keďže odsúdené ženy majú veľký záujem o kontakt so zvieratami, ich priazeň si získavajú najmä suchým chlebom alebo rožkami,“ dodáva ZVJS. Ako doplnok krmiva však využívajú aj rôzny odpad z kuchyne, ako šupy jabĺk, hrušiek, zemiakov, listy kalerábu, kapusty, kelu, karfiolu, či vňať mrkvy.

Chov oviec sa podľa ústavu osvedčil pre svoje pozitívne pôsobenie na emocionálne a fyzické zdravie odsúdených. Zo strany oviec však dochádza k častému narúšaniu zakázaného pásma. 

Ústav preto zvažuje požiadať generálne riaditeľstvo o presystemizovanie pracovného miesta odsúdeného a o udelenie výnimky na obstaranie. Následne by im mohli prideliť aj služobného ovčiarskeho psa.

Odsúdených mladistvých by tak mohol okrem ovečiek tešiť aj slovenský čuvač alebo border kólia.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: