Záchranná stanica v Zázrivej varuje: Nechytajte malých ježkov, spravíte z nich siroty


Foto: Záchranná stanica v Zázrivej varuje: Nechytajte malých ježkov, spravíte z nich siroty Foto: Facebook/Záchranná stanica pre zranené živočíchy Zázrivá

Na jar a začiatkom leta trávi množstvo ľudí čas rôznymi stavebnými úpravami svojich domov či prístreškov, prípadne prácou v záhradách. Tieto mesiace sú však zároveň obdobím, kedy sa rodia malí ježkovia. Záchranná stanice pre zranené živočíchy Zázrivá preto prosí ľudí o opatrnosť a ohľaduplnosť k týmto zvieratám.

Pokiaľ pri práci narazíte na hniezdo ježkov, v ktorého okolí sa pohybuje dospelá samica, vzdiaľte sa od tohto miesta a svoje plány presuňte na neskôr. Pokiaľ sa k mláďatkám priblížite, alebo ich dokonca chytíte do rúk, je veľká šanca, že ich matka opustí.„Ak by už matka utekala, je tu šanca, že sa v prvú noc vráti a krpcov si prenesie. Ak sa inak nedá, najskôr odchyťte matku a spolu s mláďatami ich uložte niekde, odkiaľ mama nemôže utiecť. Potom nám volajte, máme priestory, kde ich spoločne môžeme umiestniť , tak, kde ich ježia mamina v pohode vychová,“ žiada Metod Macek, majiteľ záchrannej stanice.

Malí ježkovia totiž vyžadujú množstvo starostlivosti, ktorú nemusíte byť schopní poskytnúť. Záchranná stanica v Zázrivej spolu s príspevkom na sociálnej sieti zdieľala aj fotografiu mláďat, o ktoré sa aktuálne stará. Tie však boli nájdené ako siroty na Liptove.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: