V Žiline odstránili ďalších 18 bilbordov, mestský poslanec prevádzkuje nelegálny reklamný biznis aj naďalej


Foto: V Žiline odstránili ďalších 18 bilbordov, mestský poslanec prevádzkuje nelegálny reklamný biznis aj naďalej

Žilinská samospráva odstránila ďalších 18 reklamných bilbordov umiestnených na území mesta. Informáciu uverejnila v príspevku na sociálnej sieti s tým, že sa tak stalo na náklady agentúr, ktoré ich prevádzkovali. „O likvidácii ďalších plôch s agentúrami intenzívne rokujeme,“ dodáva radnica. 

Nelegálne bilbordy firmy Ardsystém mestského poslanca Branislava Deličáka sa však medzi nimi nenachádzali. Tie stoja v žilinských uliciach aj naďalej, napriek tomu, že ešte v septembri minulého roka prijalo zastupiteľstvo jednohlasné uznesenie, v ktorom žiadalo ich odstránenie. 

Podľa Správy o plnení uznesení (č. 232/2022 pozn. autorky), ktorá bola predložená na poslednom mestskom zastupiteľstve, k týmto krokom zatiaľ nedošlo. Upozornili na to poslanecké kluby Za ZA a Za naše mesto. Informácia o odstránení 18 bilbordov tak podľa nich pôsobí len ako zastierací manéver.

„Opakovane vyzývame k tomu, aby mesto v rámci boja s vizuálnym smogom prioritne zasiahlo vo vlastných radoch,“ dodávajú uvedené poslanecké kluby s tým, že stále prítomné nelegálne bilbordy koaličného poslanca na mestských pozemkoch považujú za zlú vizitku. Akékoľvek aktivity mesta v odstraňovaní nelegálnych bilbordov však vítajú.

Hovorkyňa mesta Zuzana Holiečíková k tejto veci pre našu redakciu uviedla, že výzva vyplývajúca z uznesenia MZ bola mestom zaslaná.Mesto rokuje ohľadom regulácie reklamy so všetkými agentúrami otvorene, bez rozdielu a rovnakým metrom. Návrh novej regulácie reklamy v Žiline predstavíme poslancom a verejnosti už čoskoro,“ dodala.


Bude sa rokovať

Téma nelegálnych reklamných stavieb sa po štyroch mesiacoch opäť dostane aj na pôdu Mestského zastupiteľstva v Žiline. Poslanci sa ňou budú zaoberať už v utorok 27. júna 2023.

„Na rokovanie komisií a blížiaceho sa zastupiteľstva sme predložili Návrh na vymáhanie bezdôvodného obohatenia, teda nájomného za to, že tieto nelegálne stavby nielenže stoja bez povolenia na mestských pozemkoch, ale aj bez platných nájomných zmlúv sú užívané mestské pozemky,“ uvádzajú poslanecké kluby Za ZA a Za naše mesto. 

Bilbordy sú považované za reklamné stavby, prevádzkujúce spoločnosti preto musia mať povolenie od stavebného úradu i platnú nájomnú zmluvu s vlastníkom pozemku. V opačnom prípade majú prevádzkovatelia nelegálnych bilbordov nemalé zisky z reklamy na úkor vlastníka pozemku.

V prípade reklamných stavieb umiestnených na pozemkoch mesta Žilina tak samospráva ročne prichádza o tisíce eur.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: