Požiaru domu na Kysuciach mal predchádzať výbuch nahromadeného plynu, ohrozené boli aj okolité stavby


Foto: Požiaru domu na Kysuciach mal predchádzať výbuch nahromadeného plynu, ohrozené boli aj okolité stavby Foto: Ilustračné

Hasiči z viacerých lokalít zasahovali večer v stredu 24. mája 2023 pri požiari staršieho dreveného rodinného domu v Novej Bystrici na Kysuciach, ktorému pravdepodobne predchádzal výbuch nahromadeného plynu. 

Po nahlásení udalosti, približne o 20:45 hod., vyrazilo na miesto 14 profesionálnych hasičov z Čadce, Kysuckého Nového Mesta a Žiliny, ale aj príslušníci Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a 20 dobrovoľných hasičov z obcí Nová Bystrica, Stará Bystrica a Nová Bystrica - Vychylovka.

Plamene sa zo stavby ďalej rozšírili na humno a ohrozovali aj ďalšie rodinné domy. Po príchode záchranných a bezpečnostných zložiek boli mimo domu nájdení aj traja ľudia, pričom dvaja z nich utrpeli popáleniny a tretia osoba bola nájdená v stave šoku.

O všetkých sa postarali príslušníci posádky Záchrannej zdravotnej služby, ale aj zdravotníci z ambulancie HaZZ. Spomínané dve osoby so zraneniami boli ďalej transportované do nemocnice v Čadci. 

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Na hasenie z exteriéru bolo nasadených 6 vodných prúdov z cisternových automobilových striekačiek. Hasiči požiar lokalizovali krátko po 21:30,“ uviedol Michal Kypus z KR HaZZ v Žiline a doplnil, že postupným rozoberaním zborenej drevenej konštrukcie domu sa podarilo vyhľadať aj skryté lokálne ohniská.

Ich následným uhasením bol krátko pred 1:00 hod. druhého dňa požiar považovaný za zlikvidovaný. Živel dostali hasiči pod kontrolu s pomocou 12 kusov hasičskej techniky a autonómnych dýchacích prístrojov, keďže na mieste došlo k veľkému zadymeniu.

Pre zistenie príčiny vzniku požiaru bol na miesto privolaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov. Výška škody bola odhadnutá na 50-tisíc €. Príčina vzniku požiaru je v štádiu šetrenia,“ uzavrel Kypus.


Prečítajte si viac: