Zmena práce chce odvahu. Ak však zlepší život človeka, oplatí sa v každom veku, hovorí odborník


Foto: Zmena práce chce odvahu. Ak však zlepší život človeka, oplatí sa v každom veku, hovorí odborník

Pán Gurín, povedzte nám, aká je aktuálna situácia na pracovnom trhu?

Doba je určite náročná. Po koronakríze sa rapídne zvýšili náklady slovenských domácností, aj preto si viacerí zamestnanci hľadajú novú, lepšie platenú prácu. Doba im však praje – na trhu je dostatok ponúk a firmy majú záujem o kvalifikovanú aj nekvalifikovanú pracovnú silu. Firmy hľadajú nielen skúsených kandidátov, ale aj ľudí bez dlhoročnej praxe či absolventov. Nájsť si lepšie platené miesto preto môžu aj zamestnanci výroby, robotníci a ďalší pracovníci, ktorí o to prejavia záujem.

Na čo by si mali dať ľudia najväčší pozor?

Najčastejšie si ľudia hľadajú prácu cez online kariérne portály. Tu by si mali všímať, akým spôsobom je napísaný daný inzerát. Či je to len súbor požiadaviek na kandidáta alebo si firma dala záležať aj na protiponuke – teda čo zamestnancovi plánuje poskytovať. Okrem uvedenia mzdy, ktorá je zo zákona už povinným údajom, by tam mali byť uvedené aj ďalšie benefity, ktoré je ochotná pracovníkovi poskytnúť. Takto budete vedieť, že nového zamestnanca vníma ako rovnocenného partnera, nielen ako lacnú a rýchlu pracovnú silu.

Inzeráty vyzerajú vo väčšine prípadov v poriadku. Čo by ste však vy, ako odborník, poradili – ako si vybrať tú najlepšiu ponuku?

Z tohto hľadiska je potom najvhodnejšie obrátiť sa na personálnu agentúru. Netreba sa toho báť, jej služby sú pre záujemcov o zamestnanie úplne bezplatné, no pre človeka neoceniteľné. V zamestnancovi personálnej agentúry nájde totiž človek hľadajúci si prácu partnera, ktorý takpovediac „kope“ za neho – snaží sa pre neho nájsť tú najlepšiu pracovnú ponuku, ktorá spĺňa jeho predstavy v maximálnej možnej miere. Určite sa tak nemôže stať, že mu ponúkne pozíciu z neovereného zdroja či od neserióznej spoločnosti. Zamestnávateľov si v personálnej agentúre totiž dôkladne preverujeme.

Má hľadanie práce cez personálnu agentúru – okrem toho, že je zadarmo – aj nejaké ďalšie výhody?

Určite áno. Niektoré firmy hľadajú pracovníkov cez takzvané neverejné ponuky. O týchto však v personálnej agentúre vieme, preto ju záujemcovi ponúkneme, aj keď ju na portáloch nenájdete. 

Uchádzači tiež často reagujú na pozície, ktoré pre nich nie sú celkom vhodné a následne môžu byť sklamaní. My máme dlhoročné skúsenosti, vyškolených pracovníkov, navyše spolupracujeme s veľkým množstvom spoločností z rôznych odborov. Poznáme očakávania uchádzača aj firiem, sme zdatní v pracovno-právnych vzťahoch, a preto vieme odporučiť tú najlepšiu pracovnú pozíciu. Personalista tiež vie pomôcť so životopisom, aj pripraviť človeka na pohovor. Záujemcovi objasní všetky detaily a podmienky pracovnej zmluvy a náplne práce, odpovie mu na všetky otázky. Navyše všetky informácie sú absolútne dôverné. Rozhodne sa netreba báť pýtať sa – je to váš osobný konzultant, ktorý je tu pre vás od začiatku až po umiestnenie na novom pôsobisku. 

A čo ľudia, ktorí nepracujú s počítačom, ale skôr manuálne alebo staršie vekové kategórie?

Novú prácu si nehľadajú len mladí ľudia alebo počítačoví experti. Zlepšiť svoje platové podmienky si môžu aj ľudia v produktívnom veku. Práve oni sa však cítia neisto, panujú u nich obavy z nového miesta, z vyššieho veku či z toho, že nie sú veľmi zdatní v práci s počítačom. Navyše majú svoje rodiny, súčasnú prácu a nemajú času nazvyš. Toto všetko chápeme. Preto ak zavolajú nášmu personalistovi, nemusia sa stresovať – daný človek pozná daný región, pracovné podmienky, možnosti a pomôže im nájsť tú najlepšiu prácu pre nich. Nemusia nikam telefonovať, zháňať, všetko zariadi personálna agentúra. Navyše, ako som už spomínal, zadarmo a na mieru danému človeku. Personalista bude s nimi v neustálom kontakte, až kým nezačnú pracovať v novej firme.

Ešte by ste niečo vyzdvihli na záver?

Zmena práce nie je jednoduchá, chce to istú odvahu, no ide o život človeka a jeho zlepšenie. Ale ak máte spoľahlivého partnera, ktorý vám s tým pomôže, určite to stojí za to.

Pobočka personálnej agentúry Grafton (Národná 4, Žilina)Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok