Syn majiteľa ranča pri Žiline reaguje na tragickú udalosť: To, že otec zvieratá týral, je obrovský nezmysel


Foto: Syn majiteľa ranča pri Žiline reaguje na tragickú udalosť: To, že otec zvieratá týral, je obrovský nezmysel Foto: Facebook/Ranč pri Žiline

Rodina majiteľa ranča pri Žiline, v ktorom došlo v utorok 16. mája 2023 k útoku leva s tragickým koncom, po prvýkrát od medializovania prípadu reagovala na vzniknutú situáciu. Vyjadrenie uverejnil v príspevku na sociálnej sieti syn majiteľa zariadenia, Jozef Bajánek mladší.

„Milí priatelia, chcem sa Vám v mene mňa, brata Erika a nášho kolektívu poďakovať za množstvo správ a vyjadrenú podporu. Prežívame ťažké chvíle,“ reaguje na udalosť. Ďalej vo vyjadrení uvádza, že v prevádzkovaní zariadenia budú pokračovať aj naďalej. Skutočnosť, že by zvieratá v ranči mali čeliť nedôstojnému zaobchádzaniu, popiera. 

„Takmer nikto z Vás otca nepoznal, bol to človek rázny,  tvrdý a zásadový. K slušným ľuďom sa správal vždy slušne a k nekorektným dvakrát tak nekorektne, tak to proste bolo. Urobil v živote chyby, ako každý. Je to ľudská vlastnosť, ktorá je v každom človeku. To, že zvieratá údajne týral, je obrovský nezmysel. Bol to len dojem ľudí, ktorý bol založený na fakte, že si to oni mysleli,“ pokračuje. 

Po útoku boli v zariadení usmrtené dve zvieratá, ďalších 16 exotických šeliem tam podľa ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša ešte stále ostalo. Ich osud je momentálne nejasný. V uplynulých dňoch pobúrila verejnosť informácia, že by exotické šelmy z ranča mohli byť utratené, ak nenájdu nový domov.

„Čo sa týka šeliem, dúfam, že sa nám ich podarí darovať do iných zoo, aby mohli žiť v pokoji inde svoj život. Bude to tak lepšie pre všetkých,” dodáva syn zosnulého majiteľa. V ranči tak zrejme naďalej ostane množstvo klasických zvierat ako sú kone, kozy, somáre i viaceré druhy vtákov. 


V tejto chvíli je však zverinec zatvorený. Kedy budú brány ranča opäť otvorené aj pre verejnosť, rodina zatiaľ nevie. „O zvieratá sa budeme starať naďalej, veríme že to zvládneme. Plánujeme zmeny,  aj ohľadom výbehov a celkovo vzhľadu, aby sa mali čo najlepšie,” uzatvára Jozef Bajánek ml. 

Proti prevádzkovaniu ranča sa postavilo množstvo organizácií bojujúcich za práva zvierat. Ich stanovisko sme zverejnili v tomto článku:


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu