Príbeh kostrových pozostatkov objavených v krypte pod žilinskou katedrálou priblíži prednáška v múzeu


Foto: Príbeh kostrových pozostatkov objavených v krypte pod žilinskou katedrálou priblíži prednáška v múzeu Foto: Považské múzeum Žilina

Katedrála Najsvätejšej Trojice, nazývaná aj Farský kostol, je jedným z najvýznamnejších historických sakrálnych objektov v meste Žilina. Viete však, čo všetko táto významná pamiatka ukrýva?

V máji roku 2020, počas obnovy exteriéru kostola, bola objavená krypta. V nej sa nachádzalo veľké množstvo ľudských kostrových pozostatkov, hliny a drevených hoblín. Niektoré artefakty sú pritom mimoriadne vzácne.

Objavené archeologické nálezy podávajú svedectvo o živote žilinského obyvateľstva v minulosti. Viac sa o nich môžete dozvedieť na májovom podujatí z cyklu Múzeum pre Vás, ktoré organizuje Považské múzeum v Žiline.


Archeologička Andrea Slaná pripravila na štvrtok 25. mája o 16:00 prednášku, v ktorej priblíži archeologické a historické poznatky odhalené v doposiaľ troch výskumných sezónach. V lete tohto roka bude výskum pokračovať štvrtou etapou.

Miestom stretnutia pred prednáškou bude infopult Budatínskeho hradu. Vstupné je 2 eurá, deti do šesť rokov majú vstup zadarmo. Počet miest je obmedzený, preto je vhodné sa vopred objednať na čísle 0907 108 659.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu